Teslime Nesrin Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1962
Teslime Nesrin kaç yaşında: 61
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Doktor, Yazar, Şair
Teslime Nesrin doğum yeri: Bangladeş, Pakistan

Teslime Nesrin Kimdir?

Teslime Nesrin 1962 yılında şimdiki Bangladeş’te dünyaya geldi. Genç yaşlardan itibaren şiire ve hikaye yazmaya ilgi duydu ve bu ilgisi, yerel gazeteler ve dergilerde yazmaya başlayarak devam etmiştir. Tıp okurken bir edebiyat dergisinin editörü oldu ve jinekoloji uzmanı olarak mezun oldu. Mesleğini icra ederken binlerce bebek dünyaya gelmesine yardımcı oldu ve bu süre zarfında yazmayı asla bırakmadı.

Yazıları, bir yandan eleştiri ve beğeni toplarken, diğer yandan da ciddi tepkiler ve risklerle karşı karşıya bıraktı. Birkaç durumda, bir gazete binasına saldırılar gerçekleştirildi ve Nesrin’e, dini metinlerin yazılmasının kaçınılması gerektiği konusunda uyarılar geldi. Bununla birlikte, yazıları nedeniyle Hindistan’da düzenlenen bir ödülü kazandı.

“Lajja” adlı romanı kısa sürede çıkış gösterirken, bazı dini liderler ve gruplar tarafından eleştirildi ve öldürülmesi gerektiği konusunda fetva ilan edildi. Nesrin sonrasında Hindistan’ı terk etmek zorunda kalmış ve ülkenin dini yargılarını çağdışı olarak nitelendirdi.

1994 yılında, Nesrin’in İslam’ın kutsal kitabı Kur’an’a eleştirileri hükümetin dikkatini çekti ve tutuklanması için gereken kararlar alındı. Bu, Nesrin’in sürgün yaşamına başladığı dönem oldu ve bu süre boyunca ABD, İsveç ve Berlin’e taşındı. Nesrin, yaşamının bu zor döneminde bile kadınlara yönelik ayrımcılığa ve baskının eleştirildiği eserler yazmaya devam etti.

Nesrin, kadınlara yönelik ayrımcılığın bir sonucu olan şeriat yasalarının değişimini savunmaktadır. Nesrin halen yaşamını İsveç’te sürdürmekte ve özgürlüklerin, barışın ve insan haklarının sıkı bir savunucusudur. Özgürlük savunmaları ve ayrımcılığa karşı duruşları, Nesrin’e 2004 yılında UNESCO tarafından verilen Hoşgörü Ödülü ve Fransa’da verilen Simone de Beauvoir Kadınlara Özgürlük ödülünü kazandırmıştır.

Nesrin’in toplamda 17 kitabı yayınlanmıştır ve eserleri özgürlük ve insan hakları savunmasının simgelerinden biri olarak kabul edilir. Ancak, kitaplarının birçoğu Bangladeş’te yasaktır ve hakkında çıkarılan ölüm fetvaları nedeniyle doğduğu yer olan Bangladeş’e dönmektedir.

Teslime Nesrin haberleri

Teslime Nesrin, Teslime Nesrin biyografisi, Teslime Nesrin hayatı, Teslime Nesrin özgeçmişi, Teslime Nesrin hakkında, Teslime Nesrin doğum yeri
Teslime Nesrin fotoğraf, Teslime Nesrin video, Teslime Nesrin resim, Teslime Nesrin kimdir?, Teslime Nesrin kaç yaşında?, Teslime Nesrin nereli,
Teslime Nesrin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!