Thom Yorke Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Ekim.1968
Thom Yorke kaç yaşında: 55
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Thom Yorke doğum yeri: Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere

Thom Yorke Kimdir?

Radiohead rock grubunun vokalisti ve gitaristi olan Tom Yorke, çok yönlü bir İngiliz müzisyen olarak tanınır. Solo projelere de imza atan Yorke, gitarın yanısıra çeşitli enstrümanlara da hakimdir.

Yorke, 7 Ekim 1968’de Wellingborough, Northamptonshire, İngiltere’de doğmuştur. Göz ameliyatları sebebiyle sürekli bandaj takmak zorunda kaldığı ve okul arkadaşlarının alaylarına maruz kaldığı bir çocukluk geçirmiştir.

Babasının 1978 yılında aldığı ilk gitarla müziğe başlamıştır ve genç yaşta ilk grup deneyimini yaşamıştır. Üniversite eğitimine Exeter’de başlayan Yorke, burada gelecekteki kız arkadaşı Rachel Owen ile tanışmıştır. Üniversite yıllarında, okul arkadaşlarıyla kurdukları grubun ismini Radiohead olarak değiştirmişler ve Almanya merkezli Parlophone plak şirketi ile anlaşma yapmışlardır.

Radiohead’in büyük patlama yaptığı ilk single “Creep” olmuştur. Bu başarı ile ilk albümleri “Pablo Honey” 1993 yılında çıkmıştır. İlk albümlerinin üzerine ikinci albüm “The Bends” adını taşıyan albüm büyük bir hit olmuştur.

90’lı yılların sonlarına doğru Radiohead, “OK Computer” olarak bilinen ünlü albümünü yayınlamıştır. Bu albümle birlikte Thom Yorke, 90’larda alternatif rock müziği konusunda en etkili isimlerden biri olarak kabul edilmeye başlanmıştır. 2000’li yıllarda grup, başta elektronik müzik olmak üzere, caz ve avant-garde türlerinden etkilenmeye başlamıştır. En son albümleri “In Rainbows” 2007’de çıkmıştır ve internet üzerinden ücretsiz olarak dağıtılmıştır.

Solo kariyerine 2006’da “The Eraser” isimli albümle devam eden Yorke, bu albümle hem İngiltere hem de Amerika listelerinde oldukça yüksek yerlere çıkmayı başarmıştır. Bu albümdeki “Analyse” isimli şarkı “The Prestige” filminde yer almıştır.

Sanatçılığının yanı sıra insan hakları ve savaş karşıtlığı gibi konularda aktif olan Yorke, bu kapsamda pek çok etkinliğe katılmıştır.

Oxford’da yaşayan Yorke, iki çocuk babasıdır.

Thom Yorke haberleri

Thom Yorke, Thom Yorke biyografisi, Thom Yorke hayatı, Thom Yorke özgeçmişi, Thom Yorke hakkında, Thom Yorke doğum yeri
Thom Yorke fotoğraf, Thom Yorke video, Thom Yorke resim, Thom Yorke kimdir?, Thom Yorke kaç yaşında?, Thom Yorke nereli,
Thom Yorke memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!