Thomas Carlyle Biyografisi

Doğum tarihi: 04.Aralık.1795

Ölüm tarihi
Thomas Carlyle kaç yaşında öldü: 86
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yazar, Tarihçi, Eğitim tasarımcısı / Eğitmen
Thomas Carlyle doğum yeri: Ecclefechan, Birleşik Krallık
Ölüm yeri: Londra, Birleşik Krallık

Thomas Carlyle Kimdir?

Birleşik Krallık’ın Ecclefechan kasabasında 4 Aralık 1795’te doğan Thomas Carlyle, duvar ustası James Carlyle ve eşinin ikinci oğluydu. Babası Katolik inanışa bağlıydı ve aynı inanışla yetiştirdiği Carlyle’i, 1809’da Edinburgh Üniversitesi’ne din adamı olması için yolladı. Carlyle’in eğitim yolunun sonunda Protestan bir papaz olması planlanıyordu ancak Carlyle, Edinburgh Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü dönemde Hıristiyanlıktaki imanını yitirdi, yine de Katolik değerlere ömür boyu sadık kalmaya devam etti.

Carlyle, universite eğitimini tamamladıktan sonra din adamı olmayı tercih etmedi. İlk olarak hukuk alanında kariyer yapmaya başladı, fakat daha sonra Annan Akademisi ve daha sonra ‘‘Kırcaldy’’ kasabasında matematik öğretmeni olarak görev yaptı. 1819 yılında Edinburgh Üniversitesi’ne dönerek başka bir diploma daha kazandı. Ancak Hristiyan inançlarını tamamen yitirinceye kadar bu dönem ona büyük psikolojik etkiler yarattı. Carlyle, Edinburgh Üniversitesi’ndeki ikinci döneminden önce yazılmaya başladı ve 1821’deki mezuniyetinin ardından tamamen yazarlık kariyerine adım attı ve Edinburgh’a taşındı. Aynı zamanda, Alman diline ve edebiyatına özel bir ilgi duydu ve bu alanlarda yoğun bir şekilde çalışmalarına devam etti. İngilizceye önemli Alman edebiyat eserleri çevirerek yayımladı.

Üniversite hayatı sonrası Carlyle, tasarımlarını ilahiyata yöneltti. Ancak ortaçağ Hristiyanlığının katı inançlarını yitirme yolculuğuna çıkarken, her eserinde ve yazısında bu durumunu açıkça yansıtmıştır. Hıristiyanlık inancını kaybetmesine rağmen, yaşamı boyunca katı Kalvenizm değerlerine sadık kaldı.

Öncelikle hukuk kariyeri planlayan Carlyle, sonradan döndüğü ve ardından “Kırcaldy” kasabasındaki okula devam eden Annan Akademisi’nde matematik öğretmenliği yaptı. Edinburgh Üniversitesi’ne ikinci girişini 1819’da yaptı ve ek bir diploma aldı. Ancak, Hristiyanlığı tamamen terk etmesi ona büyük psikolojik sıkıntılar yaşattı. İkinci kez Edinburgh Üniversitesi’ne girmeden önce yazarlık kariyerine başladı. 1821’de üniversiteyi tamamladıktan sonra, tamamen dini hayatı bırakıp hayatı boyunca bir yazar olmaya karar verdi ve Edinburgh’a yerleşti. Almanca’ya ve Alman edebiyatına ciddi bir ilgi duydu ve bu alanda yoğun bir şekilde çalıştı. Bu süre zarfında Alman edebiyatının önemli eserlerini İngilizceye çevirdi ve yayınladı.

“Schiller’in Hayatı” adlı biyografi kitabını yazdı ve 1825’te yayımlandı. Paris ve Londra’yı ziyaret ettikten sonra İskoçya’ya döndü ve ‘Edinburgh Review’ adlı edebi dergi için denemeler yazmaya başladı. Bunlar daha sonra ‘Signs of the Times’ ve ‘Characteristics’ adıyla toplanarak basıldı.

Carlyle, en önemli eserleri arasında Fransız Devrimi (1837), Kahramanlar, Kahramanlara Tapınma ve Tarihte Kahramanlık Üzerine (1841) ve Prusya Kralı II. Friedrich’in Tarihi, Büyük Frederick Adında (1858-1865) yer alır.

Carlyle, 17 Ekim 1826’da evlendi ve Jane Welsh Carlyle’ın ölümünün ardından onun günlüklerini okudu ve “Reminiscences of Jane Welsh Carlyle” adlı kitabını, suçluluk duygusu içinde yayınladı. Carlyle,7 yıl boyunca Edinburgh Üniversitesi’nin rektörlüğünü yaptı ve 86 yaşında öldü.

Thomas Carlyle haberleri

Thomas Carlyle, Thomas Carlyle biyografisi, Thomas Carlyle hayatı, Thomas Carlyle özgeçmişi, Thomas Carlyle hakkında, Thomas Carlyle doğum yeri
Thomas Carlyle fotoğraf, Thomas Carlyle video, Thomas Carlyle resim, Thomas Carlyle kimdir?, Thomas Carlyle kaç yaşında?, Thomas Carlyle nereli,
Thomas Carlyle memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!