Thomas Mann Biyografisi

Doğum tarihi: 06.Haziran.1875

Ölüm tarihi
Thomas Mann kaç yaşında öldü: 80
Kilo & Boy:
Burcu: İkizler
Meslek: Yazar
Thomas Mann doğum yeri: Lübeck, Almanya
Ölüm yeri: Zürih, İsviçre

Thomas Mann Kimdir?

20. yüzyılın önde gelen Alman yazarlarından biri olan Thomas Mann, eleştirel eserleri sayesinde 1929 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmayı başarmıştır. Din, faşizm ve burjuvazi hakkındaki eleştirilerini yazıları aracılığıyla paylaşan Mann, edebi dünyayı etkileyen büyük eseri ‘Buddenbrook Ailesi’ni henüz 26 yaşında kaleme almıştır.

6 Haziran 1875’te Almanya’nın Lübeck şehrinde dünyaya gelen Mann, kilisenin protestan ritüellerine göre vaftiz edilmiştir. Babası, varlıklı bir tacir, annesi ise üst sınıf bir aileden gelmekteydi. Babası öldükten sonra Mann, ailesiyle birlikte Münih’e taşındı ve bir sigorta şirketinde işe başladı. Üniversite hayatına 1895 yılında başlayan Mann, yazılarıyla tanınmaya başladığı dergi Simplicissimus’ta kariyerine devam etti ve ilk kitabı ”Küçük Bay Friedmann”i 1898’de yayınladı.

Üniversite eğitimi sırasında filozoflar Arthur Schopenhauer ve Friedrich Nietzsche’nin etkisinde kalan Mann, aynı zamanda müzik dahisi Richard Wagner’in de büyük hayranıydı. Mann, 1897’de ‘Buddenbrook Ailesi’ hikayesini bir aile üyesi üzerinden anlatmaya karar verdi, fakat zamanla bu hikaye, bir burjuva ailesinin dört nesli boyunca yaşadığı zorlukları anlatan bir epopeye dönüştü.

‘Buddenbrook Ailesi’ kitabından sonra Mann, birçok kısa hikaye kaleme aldı. 1905’te varlıklı Münihli bir aile kızı olan Katja Pringsheim ile evlendi. Çiftin altı çocuğu oldu. O dönemde çeşitli acılara ve duygusal zorluklara karşı mücadele eden Mann, bu deneyimlerini hikayelerinde aktarmayı başardı.

II. Dünya Savaşı sırasında politik görüşlerini değiştiren Mann, cumhuriyet ve demokrasiyi savunmaya başladı. 1933 yılında İsviçre’ye göç etti. 1936 yılında ise faşizme karşı çıktığı için Alman vatandaşlığından çıkarıldı ve Çekoslovak vatandaşı oldu. Geçici olarak ABD’ye taşınan Mann, burada Princeton Üniversitesi’nde ders verdi ve yeni kitaplarına odaklandı. II. Dünya Savaşı esnasında faşizme karşı protesto olarak radyo programları hazırladı.

12 Ağustos 1955’te hayatının son yıllarını geçirdiği Zürih’te hayatını kaybeden Mann, 20. yüzyılın en etkileyici yazarlarından biri olarak anıldı. Türkiye’de çeşitli kitapları yayımlanan yazar, okurların sevgisini kazanmayı başardı.

Thomas Mann haberleri

Thomas Mann, Thomas Mann biyografisi, Thomas Mann hayatı, Thomas Mann özgeçmişi, Thomas Mann hakkında, Thomas Mann doğum yeri
Thomas Mann fotoğraf, Thomas Mann video, Thomas Mann resim, Thomas Mann kimdir?, Thomas Mann kaç yaşında?, Thomas Mann nereli,
Thomas Mann memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!