Tina Turner Biyografisi

Doğum tarihi: 29.Kasım.1939

Ölüm tarihi
Tina Turner kaç yaşında öldü: 84
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Ses Sanatçısı, Müzisyen, Dansçı, Yazar
Tina Turner doğum yeri: Nutbush-Tennessee, ABD
Ölüm yeri: Küsnacht, İsviçre

Tina Turner Kimdir?

Amerika doğumlu Tina Turner, müzik, dans, sinema, yazı ve moda dünyalarının önde gelen yüzlerinden biri olarak tanınır.

Annie Mae Bullock adıyla doğmuş olan sanatçı, 26 Kasım 1939’da ABD’nin Tennessee eyaletine bağlı Nutbush kasabasında dünyaya geldi. Annisi Zelma fabrika işçisi, babası Floyd R. Bullock çiftlik kahyası idi. Anna Mae Bullock ve ablası Alline’nin gerçek ailesi St. Louis, Missouri’ye taşınınca teyzeleri yanında yaşamaya başladılar. Liseden mezun oldu.

17 yaşında gece klüplerinde performans sergileyen Tina, burada gitar ustası Ike Turner tarafından keşfedildi. İkili, 1956 yılında müzikal birlikteliklerini evlilik ile taçlandırdılar. Ancak Tina’nın uğradığı şiddet nedeniyle evlilikleri sona erdi. Eski kocasından sadece soy ismini almak isteyen Tina, 1978’de resmi olarak boşandı.

Müzik kariyerinde 1975-1983 yılları arasında bir duraklama yaşayan Tina, 1983’te Capitol plak şirketi ile anlaştı. Bu anlaşmadan sonra çıkardığı ve dünya çapında 11 milyondan fazla satan 4 Grammy kazanan albüm, müzik kariyerinde önemli bir yere sahipti.

1984 yılında “Mad Max Beyond The Thunderdome” filmi ile oyunculuk kariyerine başlayan Tina, aynı filmde “We Don’t Need Another Hero” parçasını seslendirdi. Ertesi yıl, yardım konseri Live Aid’de Mick Jagger’la düet yaptı.

80’li, 90’li ve 2000’li yılları kariyerinin zirvesi olarak geçiren Turner, birçok hit şarkıya imza attı ve dünya çapında popülerliğini sürdürdü. Rio’da 1986 yılında verdiği konseri tam 186 bin kişiyle beraber izledi.

Hayat hikayesi 1985’te yazılan otobiyografisinde belirtilen Tina’nın, müzik ve sinema dünyasına kazandırdığı her yeni eserle popülerliği arttı.

Müzik ve oyunculuk kariyerine ek olarak, Tina’nın moda sektöründeki başarıları ve şiddet görmesine rağmen ayakta kalabilme kabiliyeti ona inspirasyon kaynağı oldu.

Kariyerinde başarılı olup maddi ve manevi hedeflerine ulaşmış olan Tina, yaşamının son yıllarında Avrupa’da, özellikle İsviçre’de geçirdi. 2013’te İsviçre vatandaşlığına geçen Tina, Amerikan vatandaşlığından ise ayrıldı.

“The Queen” takma adıyla bilinen Tina, 2023 yılında uzun süre mücadele ettiği sağlık problemlerini yenemeyerek hayatını kaybetti.

Tina Turner haberleri

Tina Turner, Tina Turner biyografisi, Tina Turner hayatı, Tina Turner özgeçmişi, Tina Turner hakkında, Tina Turner doğum yeri
Tina Turner fotoğraf, Tina Turner video, Tina Turner resim, Tina Turner kimdir?, Tina Turner kaç yaşında?, Tina Turner nereli,
Tina Turner memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!