Tomris Çetinel Biyografisi

Doğum tarihi: 21.Ocak.1954
Tomris Çetinel kaç yaşında: 69
Kilo & Boy:
Burcu: Kova
Meslek: Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Tiyatro Oyuncusu
Tomris Çetinel doğum yeri: İzmir

Tomris Çetinel Kimdir?

21 Ocak 1954’te İzmir’de dünyaya gelen Tomris Çetinel, Çorumlu bir baba tarafından yetiştirildi. Babasının işinden dolayı Türkiye’nin farklı bölgelerinde ilkokul ve ortaokul eğitimine devam etti. Lise eğitimini ise Ankara Kız Lisesi’nde tamamladı.

Bir dönem Türk Dil Kurumu’na dahil olan Çetinel, bu süreçte çeşitli konuşma etkinliklerine katıldı, şairlerle ve yazarlarla tanıştı. Bu dönem onu edebiyata ve sanata yönlendirdi. Çetinel, öğrencilik hayatı sırasında birçok etkinliğe aktif olarak katıldı, şiir dinletileri düzenledi ve kendi okulunda bir oyun sahneledi. Ancak o dönemlerde gazetecilik kariyeri hayali kurarken, tesadüfen tiyatro ile tanışmış ve bu alanı sevmiştir.

İlk başta tiyatro dünyasına girmekten çekinen ailesini, tiyatroculuğa olan tutkusunu ve onurunu taşıyacağına ikna ederek mesleğe adım atmıştır. Tiyatro kariyerinin başındaki öğrenme sürecinde, birçok önemli hoca eşliğinde kendisini artırmış ve diğer usta sanatçılarla tanışarak olaylara farklı bakış açıları kazanmıştır.

Tiyatro serüveninin yanı sıra sinema ve televizyon projelerinde de yer alan Çetinel, tiyatroda genellikle karakter rollerine odaklanmıştır. Devlet Tiyatrosu’ndan ayrılıp özel tiyatrolarda deneyim kazandıktan sonra, 1979’da Ankara Devlet Tiyatrosu’na geri dönmüş ve 2001-2002 sezonunda Sivas Devlet Tiyatrosu’na müdür olarak atanmıştır.

Çetinel, 2003-2004 sezonunda Konya Devlet Tiyatrosu’na yönetici olarak atanmış ve burada “Bin Nefes Bir Ses” adıyla düzenlenen Uluslararası Türkçe Tiyatro Yapan Ülkeler Festivali’ne imzasını atmıştır.

Çetinel, tiyatro sanatçısı Nusret Çetinel ile evli olup, Elif Alara Çetinel ve Zeynep Şirin Çetinel adında iki kız annesidir. Ancak kızlarından biri olan Elif Alara 2022’de hayatını kaybetti.

Çetinel, tiyatro kariyeri boyunca birçok farklı oyun ve filmlerde yer aldı ayrıca birçok ödül kazandı. Bunlara, Belarus Uluslararası Vesha Tiyatro Festivali’ndeki “iyi yönetmen ödülü” ve Ankara Sanat Kurumu’ndan kazandığı “En İyi Kadın Oyuncu” ödülü dahildir.

Tomris Çetinel haberleri

Tomris Çetinel, Tomris Çetinel biyografisi, Tomris Çetinel hayatı, Tomris Çetinel özgeçmişi, Tomris Çetinel hakkında, Tomris Çetinel doğum yeri
Tomris Çetinel fotoğraf, Tomris Çetinel video, Tomris Çetinel resim, Tomris Çetinel kimdir?, Tomris Çetinel kaç yaşında?, Tomris Çetinel nereli,
Tomris Çetinel memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!