Tomris İncer Biyografisi

Doğum tarihi: 16.Mart.1948

Ölüm tarihi
Tomris İncer kaç yaşında öldü: 67
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu
Tomris İncer doğum yeri: Bulgaristan
Ölüm yeri: İstanbul

Tomris İncer Kimdir?

Televizyon, sinema ve tiyatro oyuncusu olan Tomris İncer, 16 Mart 1948’de Bulgaristan’ın bir şehrinde doğmuştur. 1974 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kalıcı kadrosuna katılarak oyunculuk hayatına başlamıştır. Kariyeri boyunca birçok sinema ve TV dizilerinde görev aldı. Ayrıca, bir tiyatro tutkunu olan İncer, özel tiyatrolarda da performans sergiledi. Sanat hayatındaki en önemli dönüm noktası, “Bir Istanbul Masalı” isimli dizideki performansı olmuştur.

1973 yılında Türkan Şoray’ın başrolünde olduğu “Azap” filmi İncer’in sinema dünyasına girişi olarak kabul edildi. Daha sonra “Bir İstanbul Masalı” ve “Binbir Gece” dizileri ile büyük bir adım attı.

2003 yılında “Bir İstanbul Masalı” adlı dizide Nebile Arhan karakterini canlandıran İncer, Mehmet Aslantuğ, Ahu Türkpençe, Çetin Tekindor, Altan Erkekli, Arsen Gürzap, Vahide Perçin, İsmail Hacıoğlu, Ozan Güven, Yasemin Çonka ile birlikte oynama fırsatını buldu. 2006 ve 2008 yıllarında yönetmen Kudret Sabancı’nın “Binbir Gece” dizisinde Nadide Evliyaoğlu karakterini canlandırarak Halit Ergenç, Bergüzar Gökçe Korel, Tardu Flordun, Ceyda Düvenci, Ergün Demir, Metin Çekmez, Mert Fırat ile birlikte sahne aldı. 2015’te başrollerinde Mehmet Aslantuğ, Sezin Akbaşoğulları, Seçkin Özdemir, Hande Doğandemir, Sarp Akkaya, Barış Arduç ve Ekin Türkmen’in yer aldığı “Racon” adlı dizide Nisa Korhan karakterini oynadı.

Ne yazık ki, Tomris İncer, 5 Ekim 2015’te İstanbul’da tedavi gördüğü bir hastanede 67 yaşında kanserden hayatını kaybetti.

Ödülleri arasında 2015 yılında Afife Tiyatro Ödülleri’nden Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu, aynı yıl Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Onur Ödülü ve 2004’te 8. Afife Tiyatro Ödülleri’nden Yardımcı Rolde Yılın En Başarılı Kadın Oyuncusu ödülleri bulunmaktadır. İncer, 2003 yılında 8. Sadri Alışık Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, 2003’te 15. Ankara Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ve 1995’te 9. Adana Altın Koza Film Şenliği’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.

Kariyeri boyunca, İncer İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun çeşitli tiyatro yapımlarında rol aldı. Aynı zamanda 2015’te “Racon: Ailem İçin”, 2012’de “Mahmut İle Meryem”, 2011’de “Aşk ve Ceza” gibi dizi ve sinema filmlerinde de rol aldı.

Tomris İncer haberleri

Tomris İncer, Tomris İncer biyografisi, Tomris İncer hayatı, Tomris İncer özgeçmişi, Tomris İncer hakkında, Tomris İncer doğum yeri
Tomris İncer fotoğraf, Tomris İncer video, Tomris İncer resim, Tomris İncer kimdir?, Tomris İncer kaç yaşında?, Tomris İncer nereli,
Tomris İncer memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!