Tonguç Yaşar Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1932

Ölüm tarihi
Tonguç Yaşar kaç yaşında öldü: 87
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Karikatürist, Yönetmen
Tonguç Yaşar doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Tonguç Yaşar Kimdir?

1932’de İstanbul’da dünyaya gelen Tonguç Yaşar, ilk ve ortaöğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır. 1952’de karikatür çizmeye merak sararak yola çıkan sanatçı, aynı yıl içerisinde Hür Adam dergisinde ilk karikatür eserini sergilemiştir. Akbaba, Dolmuş, Tef, Taş Karikatür ve Yön dergilerine sık sık çizimler yapmış ve 1977’de günlük karikatür çizimlerine Vatan Gazetesinde başlamıştır.

Karikatür çiziminin yanı sıra çizgi film sektöründe de emek veren Yaşar, bu alandaki eserleriyle pek çok uluslararası yarışmada ödül kazanmıştır. Sanatçının, getirdiği yenilikler ve güçlü çizgilerle Türk karikatür sanatına katkıları bilinir. 1969’da birçok karikatürünü Sülüname adlı albümde toplayarak okuyucularıyla paylaşmıştır.

1972’de “Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü” adlı çizgi filmi ile Yılın En İyi Filmi seçilmiş ve Adana Altın Koza Film Yarışması’nda jüri özel ödülünü almıştır. Bu film, Türk çizgi film tarihinde ilk kez 9. Annecy Çizgi Film Festivali’nde gösterime girecek olan bir eser olmuştur. Yaşar, yine bir çizgi film eseri olan “Yaşa Don Kişot” ile TRT Kültür Sanat Bilim Ödülleri Yarışması’nda ikinci, Darüşşafaka Sinema Kulübü 1. Uluslararası Sinema Şenliği’nde ise en iyi film ödülünü elde etmiştir.

Nasreddin Hoca temalı çizgi film yarışmasında birincilik kazanarak Kültür Bakanlığı tarafından yapılan iki filmin çizimlerini üstlenmiştir. Çizgi filmlerinin yanında film jenerikleri de hazırlayan sanatçı, çizimlerini yurtdışında da yazdırmıştır.

Reklam sektörünün çizgi film talebi üzerine, o dönemde Almanya’da animasyon yapan Yalçın Çetin’le birlikte çalışmalara başlamışlardır.

Cenazesi 15 Aralık 2019 tarihinde, 87 yaşında hayatını kaybettikten sonra defnedilmiştir.

Ödülleri:
1970 – 2. Altın Koza Film Festivali, En İyi Kısa Metraj Film (Amentü Gemisi Nasıl Yürüdü)
1970 – Kültür Bakanlığı, Çizgi Film Yarışması’nda birincilik ödülü (Nasreddin Hoca Çizgi Filmi)
1970 – TRT Kültür Sanat Bilim Ödülleri Yarışması, (Yaşa Don Kişot) çizgi filmi için ikincilik ödülü
1970 – Darüşşafaka Sinema Kulübü 1. Uluslararası Sinema Şenliği, En İyi Film ödülü
1972 – Belçika Knokke Heist Birincilik Ödülü
1972 – Üsküp Başarı Ödülü
1973 – İtalya Marostica İkincilik Ödülü
1974 & 1979 – Akşehir Uluslararası Karikatür Yarışması Başarı Ödülü

Kitapları:
1969 – Sülüname
1983 – Tonguç
1986 – Karikatürler
1999 – Kapısu

Yönettiği çizgi filmler:
1970-2005 yılları arasında yayınlanan 20 adet çizgi film. Bunlar arasında Nasreddin Hoca, Yaşa Don Kişot ve Balina ile Mandalina gibi popüler eserler bulunmaktadır.

Tonguç Yaşar haberleri

Tonguç Yaşar, Tonguç Yaşar biyografisi, Tonguç Yaşar hayatı, Tonguç Yaşar özgeçmişi, Tonguç Yaşar hakkında, Tonguç Yaşar doğum yeri
Tonguç Yaşar fotoğraf, Tonguç Yaşar video, Tonguç Yaşar resim, Tonguç Yaşar kimdir?, Tonguç Yaşar kaç yaşında?, Tonguç Yaşar nereli,
Tonguç Yaşar memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!