Toron Karacaoğlu Biyografisi

Doğum tarihi: 20.Ağustos.1931

Ölüm tarihi
Toron Karacaoğlu kaç yaşında öldü: 87
Kilo & Boy:
Burcu: Aslan
Meslek: Yönetmen, Tiyatro Oyuncusu, Sinema Oyuncusu, Dizi Oyuncusu, Dublaj Sanatçısı
Toron Karacaoğlu doğum yeri: Mudanya, Bursa
Ölüm yeri: Altınoluk, Edremit, Balıkesir

Toron Karacaoğlu Kimdir?

Toron Karacaoğlu, 20 Ağustos 1931 yılında Mudanya’da dünyaya geldi. Ortaokul yıllarında Zeki Müren’le aynı okula gitti. İlk, orta ve lise eğitimini Bursa’da tamamladı ve 1949 yılında tiyatro oyuncusu olma hayalinin peşinden giderek önce Ankara’ya daha sonra ise İstanbul’a taşındı. İstanbul Konservatuarı’nda tiyatro bölümü henüz kurulmamıştı ve geçin karacaoğlu da, tiyatro sevdasıyla dolan gençlerin konservatuvarın öğrenci derneğiyle bağlantılı tiyatro kurslarına katılanlardan biriydi. Beşiktaş ve Büyükdere Halkevi’nde kurslara devam etti.

Şehir Tiyatroları’nda Ercüment Behzat Lav, Ahmet Kutsi Tecer ve Melih Cevdat Anday ile çalışma fırsatı buldu. İstanbul Belediye Konservatuarı’nın Tiyatro Bölümü’nün resmi kuruluşunu müteakip 3 yıl burada eğitim gördü. 1954 yılında Şehir Tiyatroları sınavını geçerek kadrolu bir oyuncu oldu.

Karacaoğlu, dublaj yaparak sinemaya adım attı ve aynı anda tiyatro, seslendirme ve radyo üzerinde çalışmalarını sürdürdü. Müjdat Gezen’in yanında Diksiyon ve Makyaj dersleri verdi.

1958’de evlendi ve 1959’da Ata Tamer adında bir oğlu dünyaya geldi. 1981 yılında Şehir Tiyatrolarında emekli olana kadar en az 150 oyunda çeşitli rollerde yer aldı. Emeklilik sonrasında Berlin’de Alman Kültür Senatosu bünyesinde tiyatro eğitimcisi olarak görev aldı. Bu süre zarfında Berlin Schaubühne Tiyatrosunda iki yıl boyunca Türk Tiyatro Grubu’nda çalışmalarına devam etti. Aynı zamanda Radyo Skeçleri, Arkası Yarınlar, Masallar ve Türk Destanları gibi eserleri yönetti ve bu eserlerde rol aldı.

1985 yılında Türkiye’ye dönerek Tiyatrokare ve Tiyatro Kedi benzeri özel kuruluşlarda hem oyunculuk hem de yönetmenlik yaptı.

Sinemada rol almanın yanı sıra, dublaj da yapan Karacaoğlu, Malkoçoğlu ve Kara Murat gibi filmlerde Cüneyt Arkın’ın sesini de çalmıştır. 2014 yılında ise Ayşe Erbulak, Sevinç Erbulak, Dağhan Külegeç ve Özden Özgürdal tarafından kurulan Erbulak Evi’nde eğitmenlik yapmıştır.

Yıllar boyunca görevinde aldığı rollerle, sayısız dublaj çalışmasıyla, 200’den fazla sinema filminde cesaretle yer alıp, Malkoçoğlu ve Kara Murat filmlerinde Cüneyt Arkın’ı seslendirdi. Bu çerçevedeki hizmetleri nedeniyle 2016 yılında Uluslararası Antalya Film Festivali geçit töreninde Altan Karındaş ile Toron Karacaoğlu’na onur ödülü takdim edildi.

Birçok ödülün sahibi olan Karacaoğlu, 2010 ve 2011 yıllarında Afife Tiyatro Ödülleri’nden, 2005 yılında Sadri Alışık Onur Ödülü’nden, Avni Dilligil Ödülü’nden, Selim Naşit Usta Erkek Oyuncu Ödülü’nden, En İyi Yardımcı Oyuncu Ödülü’nden ve Dünya Tiyatrolar Günü – Usta Erkek Oyuncu’dan dereceyle ayrıldı.

23 Ağustos 2018 tarihinde, yaşadığı Altınoluk, Edremit’teki evinde 87 yaşında hayatını kaybetti.

Toron Karacaoğlu haberleri

Toron Karacaoğlu, Toron Karacaoğlu biyografisi, Toron Karacaoğlu hayatı, Toron Karacaoğlu özgeçmişi, Toron Karacaoğlu hakkında, Toron Karacaoğlu doğum yeri
Toron Karacaoğlu fotoğraf, Toron Karacaoğlu video, Toron Karacaoğlu resim, Toron Karacaoğlu kimdir?, Toron Karacaoğlu kaç yaşında?, Toron Karacaoğlu nereli,
Toron Karacaoğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!