Tuncer Tunceli Biyografisi

Doğum tarihi: 10.Ekim.1970
Tuncer Tunceli kaç yaşında: 53
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Tuncer Tunceli doğum yeri: İstanbul

Tuncer Tunceli Kimdir?

Doğum tarihi 10 Ekim 1970 olan Tuncer Tunceli, İstanbul’un kabul edilmiş müzisyenlerindendir. Müzik eğitimine olan ilgisini halası Feriha Tunceli, Türk Sanat Müziği bestecisi, sayesinde kazanmıştır. Özel yeteneklerini Kabataş Erkek Lisesi ve daha sonra Yıldız Teknik Üniversitesi’nde geliştirdi.

Batı müziğine çocuk yaşta aşina olan Tunceli, 1988’de İzi Eli ile gitar eğitimine başlamış ve en sonunda 1989’da İstanbul Devlet Konservatuarı Opera Bölümü’nde tam zamanlı eğitim görmeye başlamıştır.

19 yaşına girdiği 1989 yılında “Edip Akbayram ve Dostlar” ile profesyonel müzik hayatına adım attı. Başarısı hızla yükselerek, 90’lı yılların başında Cem Karaca’nın yönettiği Altın Çınar Müzik Yarışması’nda en iyi gitarist ödülüne layık görüldü.

Tunceli’nin müzik kariyeri, 350’den fazla Anadolu Rock/Pop albümünde elektronik gitar sanatçısı olarak yer almasına sebep oldu. Ayrıca birçok tanınmış müzisyenle, örneğin Edip Akbayram, Leman Sam, Mirkelam, Ferhat Göçer, Ahmet Koç, Larry O’Neil, Keisa Brown ve Yalın, sahne performansları gerçekleştirmiştir.

Tunceli, 90’lı yılların başından bu yana Kemancı, Mojo, Hayal Kahvesi ve Aya Irini gibi Türkiye’nin tanınmış yerlerinde sahne almış ve sahne aldığı grupları yönetmiştir.

2000’lerin başından itibaren Okan Bayülgen’e bağlı olarak yapımcılığını üstlendiği yapımlarda müzik direktörü ve gitarist olarak görev yaptı ve tüm jenerik müzikleri besteliyor ve düzenliyor.

2011’de ilk solo albümü olan Z Raporu’nu Esen Müzik etiketiyle piyasaya sürdü. Aynı yılında Zaga Band’ı kurarak müzik yolculuğuna devam etti.

2016’da T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’na katıldı ve aynı yıl Dört Benzemez ve Tuncer Tunceli Blues Band gibi projelerle müzik kariyerine devam etti.

2021 yılında ise yine Okan Bayülgen ile birlikte çalışarak “Renkli Rüyalar Oteli” isimli Blutv serisi için müzikler yapılmıştır. Bir diğer projede Arçelik firmasının yayınladığı kahve belgeseli “Göz Açıp Kapayıncaya Kadar”ın müziklerine imza atmıştır.

Starbucks’ın “İyilik Anı” projesi için solo albüm yapmış ve bu albüm Spotify’da yayınlanmıştır.

Albüm listesi:
2011 – Z Raporu

Tuncer Tunceli haberleri

Tuncer Tunceli, Tuncer Tunceli biyografisi, Tuncer Tunceli hayatı, Tuncer Tunceli özgeçmişi, Tuncer Tunceli hakkında, Tuncer Tunceli doğum yeri
Tuncer Tunceli fotoğraf, Tuncer Tunceli video, Tuncer Tunceli resim, Tuncer Tunceli kimdir?, Tuncer Tunceli kaç yaşında?, Tuncer Tunceli nereli,
Tuncer Tunceli memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!