Turhan Yükseler Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1953
Turhan Yükseler kaç yaşında: 70
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Turhan Yükseler doğum yeri: İstanbul

Turhan Yükseler Kimdir?

Klasik müzik üzerine eğitim alarak müzik dünyasına adım atan Turhan Yükseler, ilerleyen yıllarda pop müziğe yönelik bir ilgi geliştirdi ve 1970 yılından itibaren bu alanda çalışmalar yapmaya başladı. 1953 İstanbul doğumlu olan Yükseler’in annesinin ismi Lamia Yükseler’dir.

1979’da Eurovision Türkiye finallerinde Çetin Alp’in seslendirdiği ve beşinciliği göğüsleyen “Elveda” isimli şarkının bestesini Yükseler yapmıştır. Ancak o yıl Türkiye, Eurovision’a katılmaktan vazgeçmiştir.

1986 yılında Uluslararası Çeşme Şarkı Yarışması’nda “Some How” adlı birinci parçanın bestesini ve düzenlemesini yapan Yükseler, aynı eseri Neco seslendirmiştir. 1987’de ise Oya-Bora ikilisi adına (Oya Küçümen-Bora Ebeoğlu), “Seninle Beraberim/Akvaryum” adlı albümde yer alan üç şarkının bestesini yapmıştır. 1988’de Eurovision Türkiye Finalleri’nde aynı ikili, Yükseler’in “Onikiden” adlı bestesi ile ikincilik elde etmiştir.

1989’da Eurovision Finali’nde yer alan ancak derece alamayan “Aşk-ı Memnu” isimli şarkının da bestecisi Turhan Yükseler’dir. Aynı yılın Kasım ayında Aşkın Nur Yengi’ye ait “Sevgiliye” adlı albümün “Ayrılmam” ve albümün ismini taşıyan “Sevgiliye” adlı iki parçanın düzenlemesini de yapmıştır.

1990’da Eurovision Türkiye Finalleri’ne ikilinin “Serseri Aşık” adlı eseriyle katıldı ve bu parçanın bestesini de Yükseler yapmıştır. Ayrıca, ikilinin “Tiryaki” isimli albümünde yer alan tüm şarkıların düzenlemelerini yapmıştır. Yıllar ilerledikçe daha farklı projelerde yer alan Yükseler, 1991’de Nükhet Duru’nun “Aç Gözünü Adamım” adlı albümünde yer alan yedi parçanın düzenlemesini üstlendi.

1992 ve 1993 yılları arasında hem Eurovision Türkiye finallerinde hem de Aşkın Nur Yengi’nin “Sıramı Bekliyorum” isimli albümünde düzenlemeci olarak yer aldı. Yükseler, Ardından 1995, 1996 ve 2002 yıllarında sırasıyla Erdal Çelik, Ajda Pekkan ve tekrar Aşkın Nur Yengi’nin albümlerinde ikişer parçanın düzenlemesini üstlendi.

1998’de MFÖ ile tekrar birlikte çalışmalar yapmaya başlayan Yükseler, 1999’da “İstanbul Karşılaması” isimli solo albümünü piyasaya sürdü. 2007’de ise “Euroasia” adlı ikinci solo albümünü yayınladı.

Ayrıca, Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye seçmelerinde yıllarca besteci, aranjör ve orkestra şefi olarak yer aldı ve 1988’de orkestra şefi, 1991’de ise aranjör ve orkestra şefi olarak ülkeyi Avrupa finallerinde temsil etti. Türk Müzik tarihine geçmiş sanatçı ve orkestralara müzik direktörlüğü yaparak önemli katkılar sağlamış olan Yükseler, 2020 Temmuz’undan itibaren Avantgarde Orkestra’yı yönetme görevine başladı.

Hayatının büyük bir bölümünü müzikle iç içe geçiren Yükseler, küçük yaşlarda piyanoya olan yeteneği fark edilerek konservatuvar eğitimine kabul edilmiştir. Kendisi, 17 yaşında profesyonelliğe adım atmıştır. 1991’de ise Roma’da San Remo Orkestrasını yönetmiştir.

Yükseler, Yasemin Yükseler ve Deniz Yükseler adında iki kız evlattan oluşan bir aileye sahiptir.

Turhan Yükseler haberleri

Turhan Yükseler, Turhan Yükseler biyografisi, Turhan Yükseler hayatı, Turhan Yükseler özgeçmişi, Turhan Yükseler hakkında, Turhan Yükseler doğum yeri
Turhan Yükseler fotoğraf, Turhan Yükseler video, Turhan Yükseler resim, Turhan Yükseler kimdir?, Turhan Yükseler kaç yaşında?, Turhan Yükseler nereli,
Turhan Yükseler memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!