Uğur Dikmen Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1947
Uğur Dikmen kaç yaşında: 76
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Uğur Dikmen doğum yeri: İstanbul

Uğur Dikmen Kimdir?

Uğur Dikmen, bir dizi tanınmış kişilikle beraber çaldığı klavyeli çalgılar, beste ve aranjman yeteneklerini sergileyerek ön plana çıkmış bir sanatçıdır.

1947’de İstanbul’da Balmumcu’da doğan Dikmen, 6 yaşında müzikle tanıştı ve müzik kariyerine adım attı. Hem St. Georg Avusturya Lisesi’nde hem de İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’nda eğitim alarak kapsamlı bir müzik bilgisine sahip oldu.

Dikmen, “Siyah İnciler” isimli ilk grubunu Cahit Berkay ve Seyhan Karabay ile birlikte 1961-1962 senelerinde kurdu. Daha sonra Durul Gence, Cem Karaca, Yasemin Kumral, Yeşim, Erol Duygulu, Osman İşmen, Edip Akbayram, Coşkun Demir, Nil Burak, Neco, İbo , Grup Piramit, Grup 88, Feridun Hürel, Selda Bağcan, Serpil Barlas ve Özdemir Erdoğan gibi pek çok farklı sanatçının gruplarında aranjörlük ve bestecilik yaptı ve grupta çaldı.

“Müzik sevdasını profesyonelce sürdürme” kararı Dikmen’in 1965’te Metin Alatli ve Ali Atasagun ile “Genç Aslanlar” isimli grubu kurmasıyla başladı. Ancak 1966 yılında “Genç Aslanlar” grubu dağıldı ve Ali Atasagun, Uğur Dikmen, Oğuz Durukan ve Asım Ekren’den oluşan “Ali Atasagun Dörtlüsü” adında yeni bir grup kuruldu. Sonraları bu grup “Ali Baba ve Kırk Haramiler” adını alarak devam etti. Uğur Dikmen ve arkadaşları James Brown gibi isimlere ait parçaları icra ediyorlardı.

Sonrasında Uğur Dikmen tarafından 1966’da kurulan rock grubu, 1968’deki Altın Mikrofon yarışmasında ikinci oldu. Uğur Dikmen ise bu yarışmada en iyi organist ödülünü kazandı. Ancak 1969’da grup dağıldı ve bir süre sonra Uğur Dikmen, Özdemir Erdoğan ile birlikte çalışmaya başladı.

Dervişan isimli Cem Karaca grubunun bir parçası olan Dikmen, “Tamirci Çırağı” adlı parçayı çıkardı ve grup popüler oldu. Ancak Uğur Dikmen, grubun dağılmasının ardından Nil Burak ile birlikte çalışmaya başladı. Uğur Dikmen, 1984’ten itibaren 1990’lı yıllara kadar Nil Burak’ın birçok albümünde yer aldı.

Sonrasında Uğur Dikmen, 1990’da Selda Bağcan’ın “Koçero” albümüne aranjör olarak katkıda bulundu. Aynı zamanda, yaklaşık 5 yıl boyunca Selda Bağcan’ın konser gruplarında orkestra şefi ve klavyeci olarak görev yapmıştır.

Bunların yanı sıra, birçok film için klavye çaldı ve film müzikleri besteledi. İlk film müziği çalışması 1985’te Ömer Kavur’un Amansız Yol filminin müziklerini yapmasıyla gerçekleşti. 1998’de Eski Fotoğraflar filmi için yaptığı müzik ile Altın Portakal ödülünü kazandı.

Dikmen, eşi Serpil Barlas ile birlikte yaşamıştır. Ancak ne yazık ki eşi 2021 yılında hayatını kaybetti.

Uğur Dikmen haberleri

Uğur Dikmen, Uğur Dikmen biyografisi, Uğur Dikmen hayatı, Uğur Dikmen özgeçmişi, Uğur Dikmen hakkında, Uğur Dikmen doğum yeri
Uğur Dikmen fotoğraf, Uğur Dikmen video, Uğur Dikmen resim, Uğur Dikmen kimdir?, Uğur Dikmen kaç yaşında?, Uğur Dikmen nereli,
Uğur Dikmen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!