Uğurtan Günal Biyografisi

Doğum tarihi: 19.Şubat.1940

Ölüm tarihi
Uğurtan Günal kaç yaşında öldü: 64
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Müzisyen
Uğurtan Günal doğum yeri: Samsun
Ölüm yeri: İstanbul

Uğurtan Günal Kimdir?

Uğurtan Günal, 1940 yılında Samsun’un bir kasabasında dünya’ya geldi. Eğitim hayatına İstanbul Belediyesi Konservatuvarında bas bölümü ve İstanbul Üniversitesi Fransız Filolojisi bölümünde devam etti.

Müzik kariyerine Şevket Yücesaz Orkestrası’nda kontrbas çalarak adım attı. İlk sahne deneyimini ise 1958 yılında İlhan Feyman Orkestrası’nın bir parçası olarak yaşadı. Doruk Onatkut, Süheyl Denizci ve Yavuz Özışık orkestralarında çeşitli görevlerde bulunduktan sonra, kendi orkestrasını kurmaya karar verdi. 1960’ların başlarında “Uğurtan Günal Orkestrası” adı altında İstanbul’un çeşitli mekanlarında performans sergiledi.

1966 yılında Asu Maralman, Önder Bali ve Ersan Erdura ile birlikte Boğaziçi Orkestrası çatısı altında dans müziği sahneledi.

1967 yılında Doruk Onatkut Orkestrası’ndaki bas gitarist olarak göreve başladı fakat bir yıl sonra kendi orkestrasını kurarak Asu Maralman’ın sahne performansına eşlik etti. Uğurtan Günal’ın orkestrasının erkek solisti Orhan Şevki’ydi.

Hayatının ilk yıllarını İstanbul’da, öncelikle Heybeliada’da, sonrasında ise Kınalıada’da geçirdi. İngiltere’ye taşındıktan bir süre sonra 1970 yılında seyahatine devam etti.

Kıbrıslı piyanist Arman Ratip ile 1970 yılında Columbia-EMI plak şirketi aracılığıyla “Arman Ratip Trio-Introducing The Arman Ratip Trio” adlı albümün yapımında yer alan Uğurtan Günal, bu süreçte Doruk Onatkut, İlhan Feyman, Süheyl Denizci ve Yavuz Özışık orkestralarının basgitaristi olarak görev aldı.

1970’lerin başında Londra’ya taşınan Uğurtan Günal, burada üç İngiliz ve bir İtalyan müzisyenle yeni bir orkestra kurdu ve Türk lokallerinde performans sergiledi. 1990 yılına kadar solo piyano çalarak eşlik edili müzikler yaptı.

Farklı bir yetenek olarak, motorsiklet eğitmenliği de yapan Uğurtan Günal, 2004 yılında İstanbul’da bir motosiklet kazasında yaşamını kaybetti.

Yazarlık kariyeri boyunca ‘Sevilen İspanyol Melodilerinden PERFIDIA’ adlı bir eser kaleme almıştır.

Uğurtan Günal haberleri

Uğurtan Günal, Uğurtan Günal biyografisi, Uğurtan Günal hayatı, Uğurtan Günal özgeçmişi, Uğurtan Günal hakkında, Uğurtan Günal doğum yeri
Uğurtan Günal fotoğraf, Uğurtan Günal video, Uğurtan Günal resim, Uğurtan Günal kimdir?, Uğurtan Günal kaç yaşında?, Uğurtan Günal nereli,
Uğurtan Günal memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!