Ülkü Erakalın Biyografisi

Doğum tarihi: 09.Temmuz.1934

Ölüm tarihi
Ülkü Erakalın kaç yaşında öldü: 82
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yönetmen, Prodüktör, Müzisyen
Ülkü Erakalın doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Ülkü Erakalın Kimdir?

Ülkü Erakalın, duygusal aşk filmlerinin başarılı yönetmeni olarak tanınıyor. İstanbul’da müziksever bir ailede doğan Erakalın, müzikal yeteneklerini İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda geliştirmiştir.

Konservatuvarı bitirdikten sonra müzisyenlik kariyerine adım atan Erakalın, 1958 yılında Ömer Lütfi Akad’ın “Ateşten Damla” filminde asistanlık yaparak sinema dünyasına geçiş yapmıştır. Asistan olarak Orhan Elmas, Alşevir Alyanak ve Hulki Saner ile çalışmış, “Unutamadığım Kadın” filmiyle yönetmenlik dünyasına giriş yapmıştır.

1963 yılında Duygu Film’i kurarak yapımcılığa da adım atan Erakalın, borçlarını ödemek için 1970’lerde erotik filmlere yönelmiştir. Bu dönemde Ali Poyrazoğlu, Bülent Kayabaş, Aydemir Akbaş ve Hadi Çaman’la birlikte birçok film yönetmiştir.

Erakalın’ın yönetmenliğini yaptığı unutulmaz filmler arasında “Lekeli Aşk”, “Acı Yıllar”, “Aldırma Gönül”, “Kadınlar Koğuşu”, “Dudaktan Kalbe”, “Üvey Ana” ve “Ben Sana Mecburum” bulunmaktadır. 70’li yılların ortalarında Yeşilçam’ın “seks furyası” döneminde birçok erotik film de yönetmiştir.

Erakalın, kariyeri boyunca birçok ödül kazanmıştır. 1972 yılında “Üvey Ana” ile Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi 3. Film Ödülü, 1976’da “Ben Sana Mecburum” filmi ile 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde Birincilik Ödülü’nü kazanmıştır. 2009 yılında ise “Çığlık Çığlığa Bir Sevda” filmiyle Altın Portakal Onur Ödülü’ne layık görülmüştür.

Aynı zamanda yazar olan Ülkü Erakalın, genellikle anılarını içeren dört kitap yazmıştır. 1958 yılından beri Nebahat Erakalın ile evli olan Ülkü Erakalın’ın Hakan, Murat ve Devrim adlarında üç oğlu bulunmaktadır.

Erakalın, uzun süre tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde 2016’da 82 yaşında hayatını kaybetmiştir. Ayrıca, 1995’te Artemis Ödülü’nü, 1971’de Milano Çocuk Filmleri Festivali Birincilik Ödülü’nü “Afacan Küçük Serseri” filmiyle kazanmıştır.

Erakalın’ın çeşitli kitapları ve albümleri de bulunmaktadır. Kitapları arasında “Direklerarası’nın Son Direkleri”, “Yeşilçam’dan Son Yapraklar Belge ve Anılarla Türk Sinemasının Kırk Yılı”, “Fotoğraflar Siyah-Beyaz Anılar Renkli”, “Film Karelerine Gizlenen Anılar” bulunurken, 1981 yılında çıkan “Kadehler Öper Seni” adlı albümü de müzik dünyasına katkıları arasında gösterilebilir. Erakalın’ın yönetmenlik yaptığı birçok film de seyirciler tarafından beğeniyle izlenmiştir.

Ülkü Erakalın haberleri

Ülkü Erakalın, Ülkü Erakalın biyografisi, Ülkü Erakalın hayatı, Ülkü Erakalın özgeçmişi, Ülkü Erakalın hakkında, Ülkü Erakalın doğum yeri
Ülkü Erakalın fotoğraf, Ülkü Erakalın video, Ülkü Erakalın resim, Ülkü Erakalın kimdir?, Ülkü Erakalın kaç yaşında?, Ülkü Erakalın nereli,
Ülkü Erakalın memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!