Ümit Köreken Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1978
Ümit Köreken kaç yaşında: 45
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Yönetmen
Ümit Köreken doğum yeri: Akşehir, Konya

Ümit Köreken Kimdir?

Ümit Köreken, 1978 yılında Konya’nın Akşehir ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaokul eğitimini Akşehir’deki okullarda alırken, lise eğitimini Balıkesir’de tamamladı. Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü’ne başladı fakat 2004’te okulu bıraktı. Ardından Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun oldu.

Kéreken, TRT Radyo için 2002 yılında yazdığı radyo tiyatrosu ile ikincilik ödülü kazandı, bir yandan da yine TRT için radyo oyunları, arkası yarınlar ve çocuk bahçesi programı için dizi senaryoları yazmaya devam etti. 2008 ve 2009 yıllarında yazdığı tiyatro oyunları ile de çeşitli ödüller kazandı.

2011 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları için yazdığı ve “Küçük Müfettişler – Büyük Yarışma” adını verdiği oyunu Mitos Boyut Yayınevinden yayımlandı. Aynı sene dijital film yapımı üzerine eğitim aldı.

Nursen Çetin Köreken ile birlikte yazdığı ilk uzun metrajlı film senaryosu 2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendi. Bu proje ile 2012 ve 2013 yıllarında İKSV Köprüde Buluşmalar ve Amsterdam Cinekid Co-Production Market’e katıldı.

2011 ve 2013 yıllarında sırasıyla “Çizgi” ve “Kiraz Bekçisi” adlı iki kısa film çekti.

2015’te ise “Mavi Bisiklet” isimli bir film yapımına imza attı. Bu film Türkiye’den Cinekid’e çağrılan ilk proje oldu ve ödül kazandı. Ayrıca 2016’da 53. Uluslararası Antalya Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Senaryo ödüllerini elde etti.

Ümit Köreken, halen Nursen Çetin Köreken ile evli olup tiyatro, film ve dizi sektöründe etkinliğini sürdürmektedir.

Ümit Köreken haberleri

Ümit Köreken, Ümit Köreken biyografisi, Ümit Köreken hayatı, Ümit Köreken özgeçmişi, Ümit Köreken hakkında, Ümit Köreken doğum yeri
Ümit Köreken fotoğraf, Ümit Köreken video, Ümit Köreken resim, Ümit Köreken kimdir?, Ümit Köreken kaç yaşında?, Ümit Köreken nereli,
Ümit Köreken memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!