Ünol Büyükgönenç Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1946
Ünol Büyükgönenç kaç yaşında: 77
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Ünol Büyükgönenç doğum yeri: İstanbul

Ünol Büyükgönenç Kimdir?

Ünol Büyükgönenç, hem solo çalışmaları hem de Kardaşlar ile Cem Karaca tarafından birlikte oluşturduğu şarkılarla bilinen bir şarkıcı, gitarist ve bestecidir. 1979’da Altın Mikrofon’da üç birincilik elde etmiştir. İstanbul’da 1946’da dünyaya gelen Büyükgönenç, genç yaşlarda Piyano Solfej ve Keman bölümlerinde üç yıl boyunca eğitim aldı. Askerlik görevini Çanakkale Ordu Evi orkestrasında tamamladı ve 1966’da evlendi.

Kariyerine Salim Ağırbaş orkestrasında gitarist olarak başlayan Büyükgönenç, 1969 yılında Cem Karaca, Seyhan Karabay ve Leon Habib’in oluşturduğu Kardaşlar’a katıldı. Grup üyeleri, 1970’te “Dadaloğlu” plak çıkartarak tanınmaya başlarken, Büyükgönenç şarkı hazırlama sürecinde aktif bir rol üstleniyordu.

Büyükgönenç, 1973’te Cem Karaca’dan ayrılarak Ersen Dinleten ile birlikte yola devam etti. Ancak bir süre sonra solo kariyerine odaklandı ve bir süreliğine müzikten uzaklaştı. 1977’de ise CHP için “Yeni Bir Türkiye” adlı şarkıyı besteledi ancak plak satın alınmayınca dağıtımdan vazgeçti.

Büyükgönenç, 1979’da “Dışarıda Kar Yağıyor” söylediği Altın Mikrofon’a katılarak birinci oldu ve aynı yıl Zerrin Özer’i geride bırakarak Hey dergisinin “Yılın Ümit Veren Sanatçısı” seçildi. 1980 darbesinin ardından, Nazım Hikmet şiirlerinden bestelediği “Güzel Günler Göreceğiz” albümünü yayınladı ve 1980’lerin ortalarında konser verme faaliyetlerine başladı.

Büyükgönenç, 1992’de Türkiye’nin ilk sosyal sorumluluk projesi UNICEF ve TBMM tarafından desteklenen “Sev Dünyayı” kasetinde yer aldı. Bu proje kapsamında birçok tanınmış Türk sanatçı bir araya gelerek ses getiren bir çalışma yaptı. Ünol Büyükgönenç, kariyeri boyunca bir dizi başarılı albüme imza attı ve müzik dünyasında önemli bir etki bıraktı.

Ünol Büyükgönenç haberleri

Ünol Büyükgönenç, Ünol Büyükgönenç biyografisi, Ünol Büyükgönenç hayatı, Ünol Büyükgönenç özgeçmişi, Ünol Büyükgönenç hakkında, Ünol Büyükgönenç doğum yeri
Ünol Büyükgönenç fotoğraf, Ünol Büyükgönenç video, Ünol Büyükgönenç resim, Ünol Büyükgönenç kimdir?, Ünol Büyükgönenç kaç yaşında?, Ünol Büyükgönenç nereli,
Ünol Büyükgönenç memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!