Vasfi Uçaroğlu Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1928

Ölüm tarihi
Vasfi Uçaroğlu kaç yaşında öldü: 83
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Vasfi Uçaroğlu doğum yeri: İzmir
Ölüm yeri: İstanbul

Vasfi Uçaroğlu Kimdir?

1928’de İzmir’de doğan Vasfi Uçaroğlu, müzik kariyerine babasının işlettiği çalgı atölyesinde “krankas davulu” çalarak adım attı. İzmir Şehir Orkestrası’nda klarnet çalarak teknik becerilerini geliştirirken, profesyonel müzisyenlik hayatına “Ege Caz Orkestrası”nda baterist olarak giriş yaptı. Ardından “Müfit Kiper Orkestrası” ile bir süre Beyrut’ta çalma fırsatı buldu ve 1964’te Türkiye’ye geri döndü.

50’li yılların popüler orkestralarından biri olan İsmet Sıral’ın grubunda baterist olarak yer aldı. 1952’de “Orkestra Hisar” isimli kendi orkestrasını kurdu ve orkestrada Nevzat Yalaz, Turgut Dalar, Tanju Okan, Erol Sıdal gibi önemli isimlerle çalışma fırsatı buldu.

1966’da “Vasfi Uçaroğlu Orkestrası” adını taşıyan kendi grubunu kurdu. Bu orkestrada Berkant Akgürgen, Tanju Okan ve Kamuran Akkor gibi dönemin popüler solistleri ile çalıştı. Ayrıca çeşitli filmlerde rol aldı ve birçok albüm kaydetti. 1967’de orkestrada solist olarak şarkı söyleyen ve Gönül Akkor’un kız kardeşi Kamuran Akkor ile 1968’de evlenmiştir.

Birçok Türk halk müziği parçasına caz yorumu getiren Uçaroğlu, kendi orkestrası dışında birçok farklı orkestrada da performans sergilemiştir. 1964’te Belgrat’taki ‘Balkan Melodileri Festivali’nde’ Türkiye’yi başarıyla temsil ederek “millî baterist” unvanını almıştır.

2002’de kurulan “Gayrettepe Çevre Kültür Türk Müziği Korosu”nda eşi Kamuran Akkor ile birlikte uzun süre çalışmıştır. Akciğer kanseri mücadelesi sonucunda 2011’de 83 yaşında hayata veda etmiştir. Kamuran Akkor ile olan evliliklerinden Mine ve Menekşe adlarında iki kızları olmuştur.

Diskografi ve filmografi çalışmalarına bakıldığında; Vasfi Uçaroğlu Orkestrası ile birlikte çeşitli sanatçılarla kaydedilen 45’lik plağın yanı sıra, 1960’lı yılların çeşitli filmlerinde de rol almıştır.

Vasfi Uçaroğlu haberleri

Vasfi Uçaroğlu, Vasfi Uçaroğlu biyografisi, Vasfi Uçaroğlu hayatı, Vasfi Uçaroğlu özgeçmişi, Vasfi Uçaroğlu hakkında, Vasfi Uçaroğlu doğum yeri
Vasfi Uçaroğlu fotoğraf, Vasfi Uçaroğlu video, Vasfi Uçaroğlu resim, Vasfi Uçaroğlu kimdir?, Vasfi Uçaroğlu kaç yaşında?, Vasfi Uçaroğlu nereli,
Vasfi Uçaroğlu memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!