Vedat Milor Biyografisi

Doğum tarihi: 10.Ekim.1955
Vedat Milor kaç yaşında: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Akademisyen, Yazar
Vedat Milor doğum yeri: İstanbul

Vedat Milor Kimdir?

Mehmet Vedat Milor, ülke çapında gerçekleştirdiği eşsiz lezzet yolculukları ile ekranlarda sıkça boy gösteren bir gurmeyken, aynı zamanda ekonomi, uluslararası ilişkiler ve hukuk üzerine eğitim aldığı bir akademik kariyeri bulunmaktadır.

Bu gurme olarak tanınan kişilik, Vedat Milor, 10 Ekim 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Ailesi boşandığında henüz 5 yaşında olan Milor, babasını pek tanımadan babaannesinin yanında büyüdü. Ancak, babaannesi de Milor 13 yaşında iken hayatını kaybedince, onun eğitimine Galatasaray Lisesi’nde başladı.

Aslen Konya kökenli olan Milor, Galatasaray Lisesi mezunu olmuştur ve ardından Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde eğitimine devam etmiştir. Bu eğitimini tamamladıktan sonra da Londra’daki bir ekonomi okulu olan London School of Economics’te okumuştur. Sonrasında doktorasını Amerika’da, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley’de sosyoloji üzerine tamamlamıştır. 1990 yılında da Amerika’daki Amerikan Sosyoloji Derneği tarafından “En İyi Doktora Tezi” seçilen tezini hazırlamıştır.

Doktorasını tamamlayıp askerlik görevini yerine getirdikten sonra, 1991 yılında Dünya Bankası’nda kariyerine devam etmiştir. İki yıl sonrasında ise Amerika’da bulunan Brown Üniversitesi’nde asistan profesör olarak göreve başlamış ve New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesi’nde bir yıl misafir öğretim görevlisi olmuştur. Bu görevlerinin ardından Stanford Üniversitesi’nde hukuk diploması elde etmiştir ve Stanford’da doçent olarak göreve başlamıştır.

Daha sonra bir süreliğine bir şirketin hukuk departmanında çalışmış ve Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde politik ekonomi dersleri vermiştir. Türkiye’ye 2005 yılında döndükten sonra ise İstanbul’daki Koç Üniversitesi’nde görevine devam etmiştir ve üniversitede uluslararası ilişkiler üzerine dersler vermiştir.

Aynı zamanda, 2005’ten beri NTV’de haftada üç gün boyunca yayınlanan ve “Vedat Milor’la Tadı Damağımda” isimli programın sunuculuğunu da yapmaktadır. Bunun yanı sıra, her perşembe ve pazar günleri Milliyet gazetesinde köşe yazıları da bulunmaktadır.

Evli olan Vedat Milor’un Linda S. Milor ile birlikte “Ceylan Handan” adında bir kızı vardır. Halen Amerika, Atlanta’da yaşamını sürdüren Milor, iş gereklilikleri ve çekimler nedeniyle sık sık İstanbul’a gitmektedir.

Vedat Milor haberleri

Vedat Milor, Vedat Milor biyografisi, Vedat Milor hayatı, Vedat Milor özgeçmişi, Vedat Milor hakkında, Vedat Milor doğum yeri
Vedat Milor fotoğraf, Vedat Milor video, Vedat Milor resim, Vedat Milor kimdir?, Vedat Milor kaç yaşında?, Vedat Milor nereli,
Vedat Milor memleketi


Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!