Verda Erman Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1944

Ölüm tarihi
Verda Erman kaç yaşında öldü: 70
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Verda Erman doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Paris

Verda Erman Kimdir?

1944 doğumlu Verda Erman, İstanbul’da dünyaya geldi, ancak neredeyse doğuştan gelen müzik yeteneği ile çocuk yaşta müzik eğitimine başladı. Ferdi Ştatzer ve Rana Erksan gibi tanınmış müzik hocalarının yönlendirmeleriyle müzik yeteneklerini eğitim hayatına yönlendiren Erman, çok küçük yaşlarda müziğe olan olağanüstü yeteneğini fark etti.

Erman’ın bu yeteneği 6660 sayılı yasaya dayalı olarak,1957’de, daha 13 yaşındayken Paris Konservatuvarı’nda piyano eğitimi almaya gitmesine yol açar. Genç yaşında büyük bir başarı hikayesi yazan Erman, 14 yaşında Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden birincilik derecesi ile mezun oldu. Daha sonra, Marguerite Long, Lucette Descaves, Lazare Lévy, Jean Hubeau ve Bruno Leonardo Gelber gibi birçok ünlü hoca ile çalıştı. Ardından Ferdi Ştatzer ve Rana Erksan gibi tanınmış müzik hocalarının eğitimlerine devam etti.

Paris’te bulunduğu süre zarfında birçok başarılı konser veren Erman, Türkiye’ye döndüğünde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası grubunda piyano çalmaya başladı.

Bunun yanı sıra, Napoli, Paris, Kanada ve New York gibi birçok ülkede düzenlenen müzik yarışmalarında ödüller kazanarak ününü artırdı. 17 yaşındayken, Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’ın İran’da resmi bir ziyaret gerçekleştirdiği sırada İranlı kral ve kraliçeye özel bir resital verdi.

İlerleyen yıllarda, Amerika Birleşik Devletleri’ndaki New York, Washington DC, Boston, Cleveland ve diğer büyük şehirler de dahil olmak üzere pek çok farklı şehirde konserler düzenleyen Erman, 1971 yılında Devlet Sanatçısı unvanı kazandı.

1974 yılında, Güney Amerika’da bir turneye çıktığı sırada Rene Zapata ile tanışan Erman, bunun üzerine müzik kariyerine evli ve iki çocuklu biri olarak devam etti.

2014 yılında, 70 yaşında yaşamını yitiren Verda Erman, müziği lübnanlı diplomat eşiyle birlikte Paris’teki evinde son buldu.

Verda Erman haberleri

Verda Erman, Verda Erman biyografisi, Verda Erman hayatı, Verda Erman özgeçmişi, Verda Erman hakkında, Verda Erman doğum yeri
Verda Erman fotoğraf, Verda Erman video, Verda Erman resim, Verda Erman kimdir?, Verda Erman kaç yaşında?, Verda Erman nereli,
Verda Erman memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!