Whoopi Goldberg Biyografisi

Doğum tarihi: 13.Kasım.1955
Whoopi Goldberg kaç yaşında: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Akrep
Meslek: Komedyen, Sinema Oyuncusu
Whoopi Goldberg doğum yeri: Chelsea, New York, ABD

Whoopi Goldberg Kimdir?

Whoopi Goldberg, Emmy, Grammy, Oscar ve Tony ödüllerinin dördünü birden kazanmayı başaran sadece 13 kişiden biridir.

Whoopi Goldberg, 13 Kasım 1955’ta Chelsea, New York, ABD’de doğdu. Gerçek adı Caryn Elaine Johnson. Bir abisi bulunan Goldberg’ın çocukluğu, babası Robert James Johnson’ın evi terk etmesi üzerine annesi Emma Harris’in öğretmenlik ve hemşirelik gibi çeşitli işlerde çalışarak aileyi geçindirmesiyle geçmiştir. Sekiz yaşında bir çocuk tiyatrosu topluluğuna katılarak sahne hayatına ilk adımını atan Whoopi Goldberg, genç bir yetişkin olduğunda, Broadway’deki şovlarda performans sergiledi. 17 yaşındayken, 1972 yılında liseyi terk etti.

Lise eğitimini bıraktıktan Whoopi Goldberg, eroin bağımlısı oldu. Uyuşturucu danışmanıyla evlendi ve ardından ondan boşandıktan sonra uyuşturucuyu bıraktı.

1974’te California’ya taşınan Goldberg, Los Angeles, San Diego ve San Francisco da dahil olmak üzere farklı şehirlerde yaşadı. Bu süre içinde hem komedyen olarak kariyerini geliştirdi hem de morgda ölümlere makyaj yapan bir işçi olarak çalıştı. Goldberg, San Francisco’da kaldığı süre zarfında Bay Area Tiyatro Ödülü’nü kazanarak komedyen Moms Mabley’yi tek kadın gösterisine taşıdı.

1978 yılında San Diego’daki “Big Kitchen” kafesinde garson olarak çalışırken, bir uçağın çarpışıp yere düştüğüne şahit oldu. Bu deneyimden sonra, günümüze kadar bir uçağa daha binmedi.

1981 yılında, New York’a döndü ve 1983’te “The Spook Show” adlı tek kadınlık popüler bir sahne şovunda yer aldı. Mizahı, hiciv ve dramasıyla ABD ve Avrupa’da izleyicilere sergileyen Goldberg, 1984’te Broadway programı ‘Whoopi Goldberg’ ile çıkışını yaptı ve 1985’te bu gösterinin kaydı için Grammy Ödülü kazandı.

Ödüllü komedyen, aktris ve aynı zamanda insan hakları savunucusu olan Whoopi Goldberg, “The View” adlı gündüzleri yayınlanan talk şovun da sunucusudur.

Goldberg, 27 yaşındayken 1982 yılında Mike Nichols tarafından keşfedilip, koruması altına alındı. 1985’ten beri, 150’ye yakın film ve televizyon yapımında rol aldı.

1985’te Steven Spielberg’in yönetmenliğinde çekilen ve Goldberg’in Danny Glover, Margaret Avery, Oprah Winfrey gibi isimlerle paylaştığı “Mor Yıllar” filmi sayesinde Oscar’a aday gösterildi ve Altın Küre ödülünü kazandı.

“Hayalet” adlı filmde 1990 yılında Oda Mae Brown karakterine hayat verirken, performansı ile hem Akademi hem de Altın Küre ödüllerini kazandı.

1992 yılında, kendi televizyon şovu olan The Whoopi Goldberg Show’u başlattı. Ancak reytinglerin düşük olması nedeniyle, program 1993 yılında, 200 bölümden sonra iptal edildi.

Goldberg, hayatında üç kez evlendi. İlk eşi uyuşturucu danışmanı Alvin Martin’i 1973 yılında ve boşandığı 1979 yılına kadar evli kaldı. Bu evlilikten Alex (Alexandrea) Martin adında bir kızı oldu. İkinci eşi kameraman David Claessen ile 1986 yılında evlendi ve 1988’de boşandı. Üçüncü ve son eşi aktör Lyle Trachtenberg ile 1994 yılında evlendi ve 1995’te boşandı. Goldberg’in Frank Langella ile bir ilişkisi oldu ve bu ilişki 1995 ve 2000 yılları arasında sürdü.

Goldberg’in son yıllarda yer aldığı bazı önemli yapımlar arasında; Fairy Tale Forest, The Stand, Elena of Avalor, The Stinky & Dirty Show, BoJack Horseman ve Kül Yutmaz gibi yapımlar yer almaktadır.

Whoopi Goldberg haberleri

Whoopi Goldberg, Whoopi Goldberg biyografisi, Whoopi Goldberg hayatı, Whoopi Goldberg özgeçmişi, Whoopi Goldberg hakkında, Whoopi Goldberg doğum yeri
Whoopi Goldberg fotoğraf, Whoopi Goldberg video, Whoopi Goldberg resim, Whoopi Goldberg kimdir?, Whoopi Goldberg kaç yaşında?, Whoopi Goldberg nereli,
Whoopi Goldberg memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!