Wilhelm Grimm Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Şubat.1786

Ölüm tarihi
Wilhelm Grimm kaç yaşında öldü: 73
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yazar, Dilbilimci
Wilhelm Grimm doğum yeri: Hanau, Hesse-Kassel
Ölüm yeri: Berlin

Wilhelm Grimm Kimdir?

Wilhelm Karl Grimm, Jacob Grimm’in kardeşi olarak tanınan bir Alman yazar, dil bilimci ve folklor uzmanıdır. Kendi yapıtlarıyla da edebiyat ve dil bilimine katkıda bulunduğu için ağabeyi Jacob Grimm’den bağımsız bir şekilde de kabul görmüştür.

1786’da Hanau, Hesse-Kassel’da doğan Wilhelm Grimm, bir yaş abisi Jacob’la birlikte büyüdü ve aynı okulda eğitim gördü. Hukuk öğrenimi için Malburg Üniversitesi’ne gitme kararı alırken, ağabeyinin izinden gitmeye devam ediyor, hatta ölümüne kadar Jacob’tan ayrılamadı.

1925’te Henriette Dorothe Wild ile evlenen Wilhelm, çiftin dört çocuğu olduğu bu evlilik boyunca da hâlâ abisiyle birlikte yaşamaya devam etti.

Sağlığı bozuk olan Wilhelm Grimm, kardeşi Jacob’un tam tersi olarak kabul edilirdi. Jacob, araştırmacı ve yenilikçi bir akademisyen olarak güçlü ve sağlıklı bir karakteri temsil ederken, Wilhelm, sadece kendi araştırmalarına inanan daha muhafazakar bir bilim insanı olarak bilinirdi.

Wilhelm Grimm, 1814-1829 yılları arasında Kassel’deki bir kütüphanede çalıştı ve daha sonrasında Gottingen Üniversitesi’nde kütüphaneci olarak görev aldı. 1837-1841 yılları arasında, beş akademisyen arkadaşı ve abisiyle birlikte Gottingen Üniversitesi’nde ‘Gottingen Sieben’ adlı bir grup kurdu. Grup, Kral Ernst August’un anayasaya zarar verdiğini düşünerek, ona karşı protesto düzenledi ancak August, tüm grup üyelerini üniversiteden uzaklaştırdı.

Wilhelm Grimm, kardeşiyle birlikte yaptığı çalışmalar kadar kendi eserleriyle de dünya çapında tanındı. Alman halk hikayeleri ve destanları üzerine uzman olan Wilhelm, ayrıca abisiyle birlikte Alman Dil Bilimi ve Alman Edebiyatı bölümlerini kurdu ve geniş bir Alman Sözlüğü oluşturdu.

16 Aralık 1859’da Berlin’de hayatını kaybeden Wilhelm Karl Grimm, günümüzde Berlin mezarlığı olarak bilinen St Matthaus Kilisesi’nde yatmaktadır.

Wilhelm Grimm ve abisi Jacob Grimm’ın birlikte yazdığı hikayeler ve masallar, Grimm Kardeşler’in üne kavuşmasını sağladı ve bu eserlerin tamamı Grimm Kardeşler başlığı altında derlendi.

Wilhelm Grimm haberleri

Wilhelm Grimm, Wilhelm Grimm biyografisi, Wilhelm Grimm hayatı, Wilhelm Grimm özgeçmişi, Wilhelm Grimm hakkında, Wilhelm Grimm doğum yeri
Wilhelm Grimm fotoğraf, Wilhelm Grimm video, Wilhelm Grimm resim, Wilhelm Grimm kimdir?, Wilhelm Grimm kaç yaşında?, Wilhelm Grimm nereli,
Wilhelm Grimm memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!