Wolfgang Petersen Biyografisi

Doğum tarihi: 14.Mart.1941

Ölüm tarihi
Wolfgang Petersen kaç yaşında öldü: 81
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Yönetmen
Wolfgang Petersen doğum yeri: Emden, Almanya
Ölüm yeri: Brentwood, Los Angeles, Kaliforniya, ABD

Wolfgang Petersen Kimdir?

Wolfgang Petersen, 1941 tarihinde Almanya’nın kuzeybatısında bulunan Emden kasabasında dünyaya geldi. Sinema dünyasına 1981 yapımı “Denizaltı” filmiyle adım attı ve bu eseriyle En İyi Yönetmen dalında Oscar adaylığı elde etti. Bu başarısı onu Hollywood’da önemli bir figür haline getirdi.

1953 ve 1960 yılları arasında tiyatro yönetmenliği yaparak kariyerine başladı. 1966 yılında Berlin Film ve TV Akademisi’nden yönetmenlik eğitimine başladı ve 1970’e kadar bu alanda pek çok TV yapımında çalıştı.

1974’te kariyerinin ilk önemli sinema filmi Einer von uns beiden’i çekti. 1977’de çektiği Die Konsequenz adlı film, eşcinsellikle ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi. 1981 yılında çektiği “Das Boot” filmi, ona kariyerinde dikkat çeken bir yükseliş sağladı.

Ardından, dünyaca ünlü aktörlerle pek çok filmde çalışma imkanı buldu. Aralarında Clint Eastwood ve John Malkovich’in de bulunduğu “In The Line of Fire” ve Morgan Freeman, Kevin Spacey, Dustin Hoffman gibi isimlerin oynadığı “Outbreak / Tehdit” gibi başarılı eserler onun yönetmenliğinde beyaz perdeye taşındı.

Harrison Ford’un Amerika Birleşik Devletleri Başkanı rolünde oynadığı “Air Force One”, Brad Pitt ve Orlando Bloom gibi isimlerin yer aldığı “Truva” ve başrolünde Kurt Russell’in oynadığı “Poseidon’dan Kaçış” gibi filmler Petersen’in yönetmenlik kariyerindeki önemli eserler olarak bilinir.

Petersen iki kez evlenmiştir. Ursula Sieg ile olan ilk evliliğinden film yönetmenliği yapan Daniel Petersen adlı bir oğlu vardır. 1978 yılında Maria Borgel-Petersen ile ikinci evliliğini yapmıştır.

Wolfgang Petersen, 81 yaşında Kaliforniya, Brentwood’da pankreas kanseri sonucu 12 Ağustos 2022 tarihinde hayatını kaybetti. Hayatı boyunca hem yönetmen hem de senarist ve yapımcı olarak sayısız başarılı sinema filmine imza atan Petersen, sinemaya büyük bir katkı sağlamıştır.

Wolfgang Petersen haberleri

Wolfgang Petersen, Wolfgang Petersen biyografisi, Wolfgang Petersen hayatı, Wolfgang Petersen özgeçmişi, Wolfgang Petersen hakkında, Wolfgang Petersen doğum yeri
Wolfgang Petersen fotoğraf, Wolfgang Petersen video, Wolfgang Petersen resim, Wolfgang Petersen kimdir?, Wolfgang Petersen kaç yaşında?, Wolfgang Petersen nereli,
Wolfgang Petersen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!