Woody Allen Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Aralık.1935
Woody Allen kaç yaşında: 88
Kilo & Boy:
Burcu: Yay
Meslek: Yönetmen
Woody Allen doğum yeri: Brooklyn, New York, ABD

Woody Allen Kimdir?

Sahne adı Woody Allen olan Allan Stewart Konigsberg, Brooklyn, 1935 doğumlu Amerikan film yönetmeni, yazarı, müzisyen ve oyuncusudur. Özellikle yazdığı filmleri yönetip ve bu filmlerde rol almasıyla tanınan Allen’ın hit olmuş filmlerine örnek olarak; “Everything You Always Wanted To Know About Sex” (1972), “Annie Hall” (1977), “Hannah and Her Sisters” (1986) ve “Everyone Says I Love You” (1997) gösterilebilir.

3 yaşında annesi tarafından “Pamuk Prenses” filmine götürülen Allen, bu deneyim ile sinemaya ilgi duymaya başladı. Çocukluğunda favori filmi “Double Indemnity” idi. 16 yaşında iken Allan S. Konigsberg ismini Woody Allen olarak değiştiren bireysel, bu dönemde yerel gazetelere mizahi içerikler yazmaya başlamıştı. Kendi kendine utangaç biri olduğundan, yazılarının ismini kamuoyunda öğrenmekten kaçındı. 1961 ve 1964 yılları arasında stand-up etkinlikler düzenleyen Allen, bu sayede 1965’te ilk film senaryosunu yazma fırsatını elde etti. Senaryonun ilk hali üzerinde yapılan değişiklere hoşnutsuz olan Allen, bundan sonra sadece kendi yöneteceği filmlere senaryo yazma kararı aldı.

1954’de ilk evliliğini Harlene Rosen ile yapan Allen’ın bu evliliği 1962’de sonlandı. Sonraki yılında Louise Lasser ile evlendi ancak bu birliktelik de 1969’da sona erdi. Senarist olduktan sonra, “Play It Again, Sam” isimli Broadway ortaya çıkan Diane Keating ile ilişki yaşadı ve ikisi beraber “Annie Hall” gibi kariyeri boyunca önemli filmlerde rol aldılar.

Mia Farrow ile 12 yıl süren ilişkisinde iki çocuğu evlat edinen ve sonrasında üvey çocuğu Soon-Yi ile evlenen Allen, bu süre zarfında iki çocuğu daha evlat edindi. Şu anda, yönetmenliğinin yanı sıra en sevdiği hobi olarak gördüğü klarneti çalmaya devam etmektedir.

Filmografisi, “What’s New Pussycat?” (1965) ve “What’s Up, Tiger Lily?” (1966) ile başlayan ve son olarak “Match Point” (2005) ile biten geniş bir yelpazeye sahiptir.

Bir dönem psikoanalize olan ilgisini filmlerinde komedi malzemesi olarak kullanan Allen, genellikle bu konudaki deneyimlerini esprilerle anlatmıştır. Belirtmek gerekir ki, Allen sinema kariyerine başladığından bu yana, hayatında oldukça özel bir yere sahip olan bu meşgalesine devam etmektedir.

Woody Allen haberleri

Woody Allen, Woody Allen biyografisi, Woody Allen hayatı, Woody Allen özgeçmişi, Woody Allen hakkında, Woody Allen doğum yeri
Woody Allen fotoğraf, Woody Allen video, Woody Allen resim, Woody Allen kimdir?, Woody Allen kaç yaşında?, Woody Allen nereli,
Woody Allen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!