Yağız Alp Akaydın Biyografisi

Doğum tarihi: 01.Ocak.1975
Yağız Alp Akaydın kaç yaşında: 48
Kilo & Boy:
Burcu: Oğlak
Meslek: Yönetmen
Yağız Alp Akaydın doğum yeri: İstanbul

Yağız Alp Akaydın Kimdir?

1975 doğumlu İstanbullu sinemacı Yağız Alp Akaydın, çeşitli sinema ve dizi projelerinde yönetmen yardımcısı, yönetmen, senarist ve yapımcı rollerini üstlenmiştir. Akaydın, Entelköy Efeköy’e Karşı, Köstebek, Veda, Gecenin Kanatları ve A.R.O.G gibi yerli yapımlarda ve birçok yabancı yapımda yönetmen yardımcılığı yapmıştır. Ayrıca, Muhteşem Yüzyıl: Kösem ve Yaz’ın Öyküsü adındaki dizilerin yönetmen koltuğunda oturmuştur.

Sinemada 2017 yılında “Kötü Çocuk” adlı filmin senaryosunu yazıp yönetmiştir. Bu filmde Tolga Sarıtaş ve Afra Saraçoğlu ana karakterleri canlandırmıştır. 2017 ile 2019 yıllarında ise Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın yapımcılığını yaptığı, Ethem Özışık’ın kaleme aldığı, Özel Kuvvetler ekibinin hikayesini anlatan “Söz” dizisini yönetmiştir. Bu dizi Tolga Sarıtaş, Deniz Baysal, Aybüke Pusat gibi isimlerle ön plandadır.

2021 yılında ise “Teşkilat” dizisine imza atmıştır. Bu dizi, yine Timur Savcı ve Burak Sağyaşar’ın yapımcılığı, Ethem Özışık’ın senaryosu ve Akaydın’ın yönetmenliği ile izleyicinin karşısına çıkmıştır. Çağlar Ertuğrul, Deniz Baysal gibi isimlerle bezeli kadrosu ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nda çalışan bir ekibin hikayesi ile dikkat çeken dizi, Akaydın’ın gurur projeleri arasında yer alır. Aynı yıl, ‘Mucize Doktor’ adlı dizinin 54. bölümünden itibaren de yönetmenliği devralmıştır.

Akaydın, evli ve Birce adında bir kız babasıdır. 2017 yılında “Söz” dizisiyle Pantene Altın Kelebek – En İyi Yönetmen ödülünü kazanmıştır.

Yağız Alp Akaydın’ın sinema ve dizi kariyeri boyunca çalışmalarına devam eden bir sinemacıdır. Kendisi hem yerli hem de yabancı yapımlarda önemli roller üstlenmiştir ve “Kötü Çocuk”, “Söz” ve “Teşkilat” gibi eserlerle adını geniş kitlelere duyurmayı başarmıştır. Kendi projelerinde olduğu gibi başkalarının projelerinde de yönetmen yardımcısı olarak katkı sağlamış olan sinemacı, sinema ve dizi sektörüne büyük katkılar yapmış bir isimdir.

Yağız Alp Akaydın haberleri

Yağız Alp Akaydın, Yağız Alp Akaydın biyografisi, Yağız Alp Akaydın hayatı, Yağız Alp Akaydın özgeçmişi, Yağız Alp Akaydın hakkında, Yağız Alp Akaydın doğum yeri
Yağız Alp Akaydın fotoğraf, Yağız Alp Akaydın video, Yağız Alp Akaydın resim, Yağız Alp Akaydın kimdir?, Yağız Alp Akaydın kaç yaşında?, Yağız Alp Akaydın nereli,
Yağız Alp Akaydın memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!