Yalçın Otağı Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Mart.1936

Ölüm tarihi
Yalçın Otağı kaç yaşında öldü: 78
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Tiyatro Oyuncusu, Komedyen, Sinema Oyuncusu
Yalçın Otağı doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: Marmaris, Muğla

Yalçın Otağı Kimdir?

1936’da İstanbul’da doğan Yalçın Otağ, geniş kitleler tarafından “Ateş Böceği Yalçın” olarak anılmış ve 1970’lerde ve 1980’lerde en parlak dönemlerini yaşamış bir komedyen ve oyuncudur. Yalçın Otağ, Fındıklı-Tophane kısımında, eski İstanbul evlerinden birinde doğmuştur. Babası Cemal Efendi, postacı olup bir yandan da müsiki ile ilgilenirken; annesi de Ruhsar Hanım’dır, doğum adı Emine Nazlı Otağ’tır.

Çocukluğunda, seyyar satıcı olarak çalışan Yalçın, aynı zamanda Amerikalı komedyen ikilisi Laurel ve Hardy’nin filmlerine büyük ilgi göstermiştir. Laurel’in papyon hareketi, Yalçın Otağ’ın sahnede yıllarca sürdürdüğü ünlü hareketine ilham olmuştur.

1954’te tanıştığı Ercan Bostancıoğlu ile beraber “Ateş Böcekleri” adında bir komedi ikilisi oluşturdu. Bu ikili, 1970’li ve 1980’li yıllarda Zeki Müren, Bülent Ersoy, Behiye Aksoy, Gönül Yazar, Neşe Karaböcek, Gülden Karaböcek, Emel Sayın gibi ünlü sanatçılarla birlikte gazino sahnelerinde yer almıştır. Gazino tarihinde önemli bir yere sahip olan Ateş Böcekleri, slogan olarak “Aktüel ve politik esprilerin sempatik temsilcileri”ni benimsemiştir. Bu dönemde Aziz Nesin, Süavi Sualp, Kayhan Taşkıran, Ahmet Üstel, Kandemir Konduk, Cem Yılmaz gibi yazarlar tarafından kaleme alınan esprili skeçlerde yer aldılar.

Yalçın Otağ, 80’lerin başında ise Şan Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu, Tiyatrokare gibi sahnelerde tiyatro kariyerine başladı.

Yalçın Otağ’ın ilk evliliğinden “Ertan İsmail” adında bir oğlu olmuştur. Lakin oğlu sadece 49 yaşındayken siroz nedeniyle 2008’de hayatını kaybetmiştir. 1973’te ise Yalçın Otağ, sinema oyuncusu Lale Belkıs ile evlenmiştir.

Otağ’ın kadrosunda yer aldığı filmler ve diziler arasında; Çılgın Dersane Kampta, Deli Duran, Bütün Çocuklarım, Hadi Uç Bakalım, Yapayalnız, Oyunbozan, Tatlı Kaçıklar, Çiçek Taksi, Bir Ömrün Bedeli, Bir Kadın Bir Yaşam, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Babamız Eğleniyor, Ali Veli Deli, Üç Kağıtçılar ve Fakir Şarkıcı bulunmaktadır. 2014’te tedavi gördüğü Marmaris’teki hastanede 78 yaşında hayatını kaybetmiştir.

Yalçın Otağı haberleri

Yalçın Otağı, Yalçın Otağı biyografisi, Yalçın Otağı hayatı, Yalçın Otağı özgeçmişi, Yalçın Otağı hakkında, Yalçın Otağı doğum yeri
Yalçın Otağı fotoğraf, Yalçın Otağı video, Yalçın Otağı resim, Yalçın Otağı kimdir?, Yalçın Otağı kaç yaşında?, Yalçın Otağı nereli,
Yalçın Otağı memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!