Yann Tiersen Biyografisi

Doğum tarihi: 23.Haziran.1970
Yann Tiersen kaç yaşında: 53
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Müzisyen
Yann Tiersen doğum yeri: Brest, Brittany, Fransa

Yann Tiersen Kimdir?

Fransız asıllı olan Yann Tiersen, müzik dünyasının en büyük dahilerinden biri kabul edilir. Çeşitli enstrümanları kullanma yeteneği sayesinde kendisinin minimalist ve deneysel tarzıyla tanınır. Hem geleneksel hem de yenilikçi bir müzik yolu izleyen Tiersen, müziğine avangard öğeler ekleyerek, pop ve folk arasında dolaşan karmaşık bir stil yaratmıştır.

23 Haziran 1970 Fransa doğumlu olan Tiersen, genç yaşlarda müziğe olan ilgisini keşfeder. Rennes, Nantes ve Boulogne’da klasik müzik eğitimi alarak becerilerini geliştirir. Müzik kariyerine Erick Zonca’nın yönettiği ‘La Vie Rêvée des Anges’, André Téchiné’in yaptığı ‘Alice et Martin’ ve Christine Carrière’in çektiği ‘Qui Plume la Lune?’ gibi kısa filmler ve oyunlar için bestelediği müziklerle başlar.

Tiersen, 1995 yılında ilk albümü ‘La Valse Des Monstres’ı piyasaya sürer. Bu albümün ardından, daha geniş bir kitle tarafından tanınmasına yol açan ‘Rue Des Cascades’ (1996) ve ‘Le Phare’ (1998) albümleri gelir. “Tout Est Calme” (1999) ve “L’absente”ın (2001) albümlerinin yayınlanması ile Fransa’da oldukça popüler olur. Jean Pierre Jeunet 2001’de ‘Amélie’ filmi için Tiersen ile işbirliği yapmak istediğini belirtir. Film, Tiersen’in müzik becerilerine verilen bir övgüdür ve besteci, çeşitli enstrümanları kullanarak film için evrensel bir izleyici kitlesi çekmeye yardımcı olurdu. Tiersen, Amélie için yaptığı çalışma sayesinde 2002 yılında ‘En İyi Film Müziği’ dalında César Ödülü ve Dünya Film Müzikleri Ödüllerinde ‘Yılın En İyi Orjinal Film Müziği’ ödüllerini kazanır.

Dünya çapında konserler veren Tiersen, 2004 yılında ‘Goodbye Lenin’ filminin müziklerini yazma fırsatı elde eder ve bu çalışması da ona ödül kazandırır. Aynı yıl, Shannon Wright ile müzikal bir projeye başlar.

Tiersen, yeni albümü “Les Retrouvailles”ı Quessant adasında tek başına oluşturur. Bu albümde Stuart Staples, Jane Birkin, Elizabeth Fraser ve Cocteau Twins gibi tanınmış müzisyenlerle işbirliği yapar. Alanda oldukça deneyimli olan Yann Tiersen, bu albümde Jane Birkin’in seslendirdiği “Plus d’Hiver” ve Stuart Staples’ın yaptığı “A Secret Place” gibi parçalarla beğeni kazanır.

Tiersen, müzik stili gereği Philip Glass, Erik Satie, Steve Reich, Penguin Cafe Orchestra, Nino Rota ve Mogwai gibi besteciler ve gruplarla sıkça karşılaştırılır. Çalışmalarında daktilo tuşları gibi sesler de dahil olmak üzere çeşitli nesnelerin seslerini kullanma becerisine sahiptir. Farklı enstrümanları bir araya getirerek ve bu enstrümanların sınırlarını zorlayarak sesler yaratır ve bu seslerle çeşitli doğaçlamalar yapar. Son çalışmalarında daha güçlü sesler ve ritmler kullandı ve deneysel bir tarza doğru ilerlediğini gösterdi.

Yann Tiersen haberleri

Yann Tiersen, Yann Tiersen biyografisi, Yann Tiersen hayatı, Yann Tiersen özgeçmişi, Yann Tiersen hakkında, Yann Tiersen doğum yeri
Yann Tiersen fotoğraf, Yann Tiersen video, Yann Tiersen resim, Yann Tiersen kimdir?, Yann Tiersen kaç yaşında?, Yann Tiersen nereli,
Yann Tiersen memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!