Yavuz Çetin Biyografisi

Doğum tarihi: 25.Eylül.1970

Ölüm tarihi
Yavuz Çetin kaç yaşında öldü: 31
Kilo & Boy:
Burcu: Terazi
Meslek: Müzisyen
Yavuz Çetin doğum yeri: Samsun
Ölüm yeri: İstanbul

Yavuz Çetin Kimdir?

Türk rock müzik sahnesinin efsaneleşmiş isimlerinden olan ve yalnızca “İlk…” ve “Satılık” isimli iki stüdyo albümüne imza atmış Yavuz Çetin, virtüöz bir gitarist ve harika bir şarkı yazarı olarak tanınır. Blues ve Rock tarzında müzikler yapan Çetin, ne yazık ki ciddi psikolojik problemler yaşayıp 15 Ağustos 2001’de Boğaziçi Köprüsü’nden atlayarak hayatına son vermiştir.

25 Eylül 1970’te Samsun’da dünyaya gelen Yavuz Çetin, gazeteci olan babasının işi nedeniyle Türkiye’nin dört bir yanında dolaştı. Yıllarını farklı illerde geçiren Müzisyen, genç yaşlarda müziğe ve ilk olarak curaya ilgi gösterdi. Daha sonra bağlama, klasik gitar ve son olarak da elektro gitarla tanıştı. Bilinen en büyük blues ve rock gitaristi olan Hasan Cihat Örter’den gitar eğitimi aldı ve 15-16 yaşlarındayken elektro gitara olan ilgisi ve yeteneği ile dikkat çekti.

Haydarpaşa Lisesi’nden mezun olduktan sonra, lise yılları boyunca arkadaşı Ercan Saatçi ile birlikte “I Will Cry” isimli parçayı yazdı ve bu parça ile Hey dergisinin düzenlediği müzik yarışmasında birinci oldu. Marmara Üniversitesi Müzik Bölümü’nde kabul aldı ancak müziğe olan aşkı nedeniyle okulunu bitiremedi ve bir müzik yarışmasında Labirent adlı grubuyla birinci olan Çetin, öğrenim hayatını yarıda bıraktı.

1990 yılında Zafer Şanlı ve Batu Mutlugil ile birlikte Blue Blues Band adlı cover grubunu kuran Çetin, bu grupla beraber 70’lerin rock ve blues müziği yapımlarını yorumladı. 1992’de Didem Çetin ile evlenen sanatçı, Fuat Güner’in stüdyosunda çalışan birçok tanınmış sanatçının albümlerini kaydetti.

1996’da MFÖ grubuyla yüksek profil turne ve konserlere katıldı ve eşinden ayrıldıktan kısa bir süre sonra oğlu Yavuzcan dünyaya geldi. Ancak bu ayrılık, müzisyenin hayatını derinden etkiledi.

Yavuz Çetin, 1997’de ilk solo albümü “İlk…”i yayınladı, ve albüm Ercan Saatçi tarafından prodüklendi. Aynı albümde bulunan Dünya adlı ensturmantel parça Propaganda filmi için kullanıldı. Bu sırada Çetin, MFÖ ile birlikte turnelerine devam etti ve Yavuz Çetin Group ile performanslar gerçekleştirdi. 2000 yılında ikinci albümü “Satılık”ın hazırlıklarını tamamladı, ancak bu albüm piyasaya sürülmeden 2001’de hayatına son verdi. Anadoluhisarı’ndaki Yeni Mahalle Mezarlığı’nda toprağa verilen Yavuz Çetin, unutulmaz melodileri ve hüzünlü hayranlarını geride bırakarak aramızdan ayrıldı.

Yavuz Çetin haberleri

Yavuz Çetin, Yavuz Çetin biyografisi, Yavuz Çetin hayatı, Yavuz Çetin özgeçmişi, Yavuz Çetin hakkında, Yavuz Çetin doğum yeri
Yavuz Çetin fotoğraf, Yavuz Çetin video, Yavuz Çetin resim, Yavuz Çetin kimdir?, Yavuz Çetin kaç yaşında?, Yavuz Çetin nereli,
Yavuz Çetin memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!