Yeşua Aroyo Biyografisi

Doğum tarihi: ??.??.1950
Yeşua Aroyo kaç yaşında: 73
Kilo & Boy:
Burcu:
Meslek: Müzisyen
Yeşua Aroyo doğum yeri: İstanbul

Yeşua Aroyo Kimdir?

Yeşua Aroyo, Türkiye’nin saygın çok sesli batı müziği korosu şeflerinden biridir. 1950 yılında İstanbul’da doğmuş olan Aroyo, Sefarad Yahudi kökenlili Türk vatandaşıdır. İstanbul Belediye Konservatuarı Şan Bölümü’nden mezun olmuş ve işletme dalında üst düzey eğitimini tamamlamıştır.

1970-1972 yıllarında sahneye koyduğu konserler aracılığıyla, Sefarad şarkılarını yeniden İstanbul kültür sahnesine taşıdı. 1977’de İstanbul British Council Madrigal Topluluğu’na ve 1979’da İstanbul Filarmoni Derneği Orkestrası’na solist olarak katıldı. Bu dönemlerde, Georg Friederich Handel, Giovanni Battista Pergolesi, Marc-Antoine Charpentier, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach ve Gabriel Fauré’nin önemli yapıtlarında oratoryo solisti olarak rol aldı.

1982 yılında Salzburg’taki Mozarteum Müzik Akademisi’nde Alman Lied’i çalıştı ve 1986 ile 1987 yıllarında İspanya’da soprano Ana Higueras ile İspanyol Müziği üzerine çalışmalarda bulundu. Koro şefliğine yönelen Aroyo, 1982’de Türkiye’nin ilk özel koral oda müziği topluluğu olan İstanbul Oda Korosu’nu kurdu.

Tüm bunların yanı sıra, uzun bir aranın ardından konser şarkıcılığına tekrar dönen Aroyo, 50 yıllık kariyerinde bir dizi ödül kazanmıştır. Bu ödüller arasında, Türk-Yunan Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü, Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı Müzik Ödülü, Türkiye Polifonik Korolar Derneği Koro Müziğine Hizmet Özel Ödülü, FKD Yaşar P. ALBUKREK Sanat Ödülü gibi önemli ödüller bulunmaktadır. İstanbul Oda Korosu da Aroyo’nun şefliği altında birçok festivalde ödüller kazanmıştır.

Bir araştırmacı ve güçlü bir müzikal kişiliği olan Yeşua Aroyo, geniş repertuvarı ve köylü bir sanatçının olarak eşsiz yorumlama becerisi nedeniyle yoğun bir beğeni toplamıştır.

Yeşua Aroyo haberleri

Yeşua Aroyo, Yeşua Aroyo biyografisi, Yeşua Aroyo hayatı, Yeşua Aroyo özgeçmişi, Yeşua Aroyo hakkında, Yeşua Aroyo doğum yeri
Yeşua Aroyo fotoğraf, Yeşua Aroyo video, Yeşua Aroyo resim, Yeşua Aroyo kimdir?, Yeşua Aroyo kaç yaşında?, Yeşua Aroyo nereli,
Yeşua Aroyo memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!