Yo Yo Ma Biyografisi

Doğum tarihi: 07.Eylül.1955
Yo Yo Ma kaç yaşında: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Başak
Meslek: Müzisyen, Yazar
Yo Yo Ma doğum yeri: Paris, Fransa

Yo Yo Ma Kimdir?

Yo Yo Ma, 7 Ekim 1955’te Paris’te doğdu, Çinli ebeveynler Marina Lu ve Hiao-Tsiun Ma’nın oğludur. Dört yaşında kontrbas çalmaya ilgi duydu ve besteci olan babası, onu geliştirmek için Yo-Yo Ma’ya özel bir çello yaptırdı. Babası, Johann Sebastian Bach süitlerini öğretmek için aşama aşama ona öğretti ve beş yaşındaki ilk konserinde Bach çaldı.

Ailesi 1962’de, yedi yaşındayken New York’a göç etti ve Yo-Yo Ma, Juilliard School’da eğitim aldı. 16 yaşında girdiği Harvard Üniversitesi’nden bir dizi ders aldıktan sonra, Antropoloji’den Alman edebiyatına kadar, 1976’da sosyal bilimler diplomasıyla mezun oldu.

Yo Yo Ma, üniversite sonrasında skolyoz nedeniyle altı ay boyunca vücudunun tamamı alçı içindeyken büyük bir ameliyat geçirdi. 1991 yılında kendi üniversitesi ona onursal doktora derecesini layık gördü.

Grammy’yle 18 kez ödüllendirilen Yo Yo Ma, çello ile tango yorumlayan ilk figür olmuştur ve bugüne kadar 90’ın üzerinde CD’si piyasaya çıktı.

Aldığı onca başarıların yanı sıra, 1978’de Alman edebiyat profesörü Jill Hornor ile evlendi ve Nicholas ve Emily adlarına sahip iki çocuğa sahiptir. Ailesiyle birlikte Boston’da yaşıyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan tarafından 2006’da BM Barış Elçisi olarak atanan Yo-Yo Ma, müziği insanları bir araya getirme aracı olarak görüyor. İstanbul’a, çellosu Petunya ile ilk ziyaretini 2001’de yaptı ve iki solo konser verdi.

Yo Yo Ma, çellosunun tamamen dijital bir versiyonunu içeren üç çellosa sahiptir. 1733 yapımı Montagnana’da evlenmiş olan andalı, Jacqueline du Pre’nin kullanmış olduğu Antonio Stradivari çellosu ise rezervde bulunmaktadır.

Film müziği besteleri de kaydetmiştir. Bunlardan ikisi “Tibet’te Yedi Yıl” ve “Bir Geyşanın Anıları”dır. Çeşitli ödüller kazanmıştır, bunlardan bazıları 1978’de Avery Fisher Ödülü, 2001’de Ulusal Sanat Madalyası ve 2012’de Polar Müzik Ödülü’dür.

Yo Yo Ma haberleri

Yo Yo Ma, Yo Yo Ma biyografisi, Yo Yo Ma hayatı, Yo Yo Ma özgeçmişi, Yo Yo Ma hakkında, Yo Yo Ma doğum yeri
Yo Yo Ma fotoğraf, Yo Yo Ma video, Yo Yo Ma resim, Yo Yo Ma kimdir?, Yo Yo Ma kaç yaşında?, Yo Yo Ma nereli,
Yo Yo Ma memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!