Yüksel Pazarkaya Biyografisi

Doğum tarihi: 24.Şubat.1940
Yüksel Pazarkaya kaç yaşında: 83
Kilo & Boy:
Burcu: Balık
Meslek: Şair, Yazar
Yüksel Pazarkaya doğum yeri: İzmir

Yüksel Pazarkaya Kimdir?

Çeşitli türlerde eserler veren çok disiplinli bir yazar olan Yüksel Pazarkaya, Türk edebiyatını ve Türk yazarlarını Almanya’da temsil eder. 24 Şubat 1940’ta İzmir’de doğan Pazarkaya, liseyi bitirdikten sonra bir burs kazanıp Almanya’ya giderek Stuttgart Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği bölümünü tamamladı ve 1966’da Kimya Mühendisi oldu. Aynı üniversitenin edebiyat ve tiyatro bölümlerinde asistanlık yapmaya başladı ve 1972’de Edebiyat dalında yüksek ihtisasını tamamladı.

1973 yılında “18. Yüzyıl Alman Edebiyatında Tek Perdelik Oyunların Dramatürjisi” isimli doktora çalışmasını kitap olarak yayınladı. Ayrıca 1961 yılında Stuttgart Üniversitesi Tiyatrosu’na katıldı ve 1963-1969 yılları arasında bu tiyatronun yöneticiliğini üstlendi. Aynı zamanda bu dönemde Türk yazarların Almanya’da ilk kez sahnelediği eserlere de ev sahipliği yaptı. 1966-1979 yılları arasında yine aynı üniversitede asistan ve öğretim üyesi olarak görev aldı ve 1972-1985 yılları arasında Stuttgart Halk Üniversitesi Yabancı Diller Bölüm Başkanlığı yaptı.

Hayatı boyunca Türkiye ve Almanya arasında köprü kuran ve Türk çocukları için eserler yazan Pazarkaya, yazdığı eserlerin çoğunda Almanya’da yaşayan Türklerin sorunlarına değinirken bu zorlukları Batılı insanların da anlayacağı bir biçimde ele alıyor. Onun adı Türk edebiyatının Almanya’daki “öncü yazarlar” arasında geçiyor ve eserleri farklı üniversitelerde akademik araştırma konusu oldu. Pazarkaya, halen serbest yazar olarak Almanya ve Türkiye’deki Gökçeada’da yaşamını sürdürüyor.

Birçok ödül kazanan yazarın eserleri arasında şiir kitapları, öykü ve romanları, tiyatro oyunları ve çocuk kitapları bulunuyor. Türk edebi severlerin aşina olduğu isimlerin eserlerini Almancaya çeviren Pazarkaya, Türkiye ve Almanya’da çeşitli dergi ve gazetelerde şiir, öykü, eleştiri ve incelemeleri yayınlanmış bir yazar. Özellikle 1980’lerden itibaren Anadil adlı edebiyat dergisini çıkardı ve çeviriler yaparak edebi yaşama katkıda bulundu.

Yüksel Pazarkaya haberleri

Yüksel Pazarkaya, Yüksel Pazarkaya biyografisi, Yüksel Pazarkaya hayatı, Yüksel Pazarkaya özgeçmişi, Yüksel Pazarkaya hakkında, Yüksel Pazarkaya doğum yeri
Yüksel Pazarkaya fotoğraf, Yüksel Pazarkaya video, Yüksel Pazarkaya resim, Yüksel Pazarkaya kimdir?, Yüksel Pazarkaya kaç yaşında?, Yüksel Pazarkaya nereli,
Yüksel Pazarkaya memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!