Yusuf Atılgan Biyografisi

Doğum tarihi: 27.Haziran.1921

Ölüm tarihi
Yusuf Atılgan kaç yaşında öldü: 68
Kilo & Boy:
Burcu: Yengeç
Meslek: Yazar
Yusuf Atılgan doğum yeri: Manisa, Türkiye
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye

Yusuf Atılgan Kimdir?

1921 yılında dünyaya gelen Yusuf Ziya Atılgan, önemli bir yazar olup, yabancılaşma ve yalnızlık temalarını “Aylak Adam” romanı ile etkileyici bir şekilde ele almıştır. Ayrıca “Anayurt Oteli” adlı eseri sinemaya uyarlanmış bir başka başarılı romanıdır.

27 Haziran 1921’de Manisa’da doğan Atılgan, annesi Avniye Atılgan ve babası tahsildar Hamdi Atılgan’ın oğludur. İlk öğrenimini Manisa’da tamamladıktan sonra Balıkesir Lisesi’ne devam etmiştir. Lise eğitimini tamamladıktan sonra, Istanbul Üniversitesi’nde Türk Dili ve Edebiyatı üzerine eğitim almak üzere yola çıkmış ve 1944 yılında mezun olmuştur.

Mezuniyet sonrası Edebiyat öğretmeni olarak Maltepe Askeri Lisesi’nde göreve başlayan Atılgan, üniversite dönemlerinde Komünist Parti ile ilgili suçlamalar nedeniyle on aylığına hapse mahkum olmuştur. Hapisten çıktıktan sonra Manisa’ya dönen Atılgan, buradaki Hacırahmanlı Köyü’ne yerleşip çiftçilik yapmayı tercih etmiştir. Ayrıca burada spor kulübünün kurulmasına aktif olarak katkı sağlamıştır. 1976 yılında İstanbul’a dönen Atılgan, Milliyet Yayınları ve Can Yayınları’nda danışmanlık ve redaktörlük görevlerini üstlenmiştir.

Kaleme aldığı eserlerle Türk Edebiyatı’na önemli izler bırakan Atılgan’ın eserleri arasında romanları “Aylak Adam”, “Anayurt Oteli” ve “Canistan”, öyküleri “Bodur Minareden Öte” ve “Eylemci”, çocuk kitabı “Ekmek Elden Süt Memeden” ve K. Baynes’in kitabından çevirisi “Toplumda Sanat” bulunmaktadır.

“Atılgan’ın Canistan adlı eserini yazarken, 1989 yılında Moda’daki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Ölümünden sonra saygınlığı ve etkisi devam etti ve yaşadığı Hacırahmanlı Köyü’nde 1990 yılında Yusuf Atılgan Halk Kütüphanesi kuruldu. Ayrıca sevenleri Atılgan anısına yazdıkları yazıları ve röportajları “Yusuf Atılgan’a Armağan” adlı kitapta topladı.

Atılgan ayrıca kimi zaman “Nevzat Çorum” ve “Ziya Atılgan” rumuzlarıyla da yazılar kaleme aldı ve bu isimlerle Tercüman Gazetesi’nde düzenlenen 1955 tarihli bir öykü yarışmasında da ödül aldı. Eserleri, Türkiye’nin birçok dergisinde ve gazetesinde yer aldı.

Atılgan, 1946 yılında Manisa’da köy hayatına geri döndüğünde ilk evliliğini yapmış ancak daha sonra boşanmıştır. 1976′ da İstanbul’da ikinci evliliğini tiyatrocu Serpil Gence ile yapmıştır. Bu evlilikten bir çocuğu dünyaya gelmiştir.

Atılgan’ın romanları Türk Edebiyatı’nda çok önemli bir yer tutmaktadır, çünkü yabancılaşma ve yalnızlık gibi konuları eserlerinde cesur ve başarılı bir şekilde ele alarak modern edebiyatın öncülerinden olmuştur. Bu konuda en bilinen örneklerinden biri “Anayurt Oteli” romanıdır ki, bu eser 1987’de Ömer Kavur tarafından sinemaya da aktarılmıştır.

Yusuf Atılgan haberleri

Yusuf Atılgan, Yusuf Atılgan biyografisi, Yusuf Atılgan hayatı, Yusuf Atılgan özgeçmişi, Yusuf Atılgan hakkında, Yusuf Atılgan doğum yeri
Yusuf Atılgan fotoğraf, Yusuf Atılgan video, Yusuf Atılgan resim, Yusuf Atılgan kimdir?, Yusuf Atılgan kaç yaşında?, Yusuf Atılgan nereli,
Yusuf Atılgan memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!