Ziya Osman Saba Biyografisi

Doğum tarihi: 30.Mart.1910

Ölüm tarihi
Ziya Osman Saba kaç yaşında öldü: 47
Kilo & Boy:
Burcu: Koç
Meslek: Şair, Yazar
Ziya Osman Saba doğum yeri: İstanbul
Ölüm yeri: İstanbul

Ziya Osman Saba Kimdir?

1910 yılında İstanbul’da doğan Ziya Osman Saba, Cumhuriyet Dönemi’nin önemli edebiyat topluluklarından Yedi Meşaleciler’in en dikkat çekici ismi olup, şair, romancı ve çevirmen olarak da tanınmaktadır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Galatasaray Lisesi’nden 1931 yılında mezun olan Saba, Cahit Sıtkı Tarancı gibi lise döneminde edebiyata merak saldı. İlk şiirleri, 1927 yılında Servet-i Fünun Dergisi’nde okuyucularla buluştu.

Yeni ve özgün bir edebiyat tarzı yaratma hedefiyle, Cumhuriyet Dönemi’nin başında kurulan Yedi Meşaleciler’e 1928’de katıldı. Ziya Osman Saba’nın adı, topluluğun diğer üyeleri arasında en çok öne çıkan isim oldu.

Yedi Meşaleciler topluluğunun şiir anlayışını, sanat hayatının sonuna kadar sürdüren Saba, Meşale Dergisi’nin kapanması sonrası bir süreliğine Milliyet Gazetesi’nin edebiyat sayfasına ve İçtihat Dergisi’ne yazılar yazmıştır. Bu dönemden sonra Varlık Dergisi’nde hikâye ve şiirlerini yayınlamaya başladı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1936’da mezun olan Saba, üniversite yıllarında Cumhuriyet Gazetesi’nin muhasebe departmanında görev aldı ve mezuniyetinin ardından 1945 yılına kadar Emlak Kredi Bankası’nda çalıştı. Daha sonra Milli Eğitim Basımevi’nde tashih bürosu şefliği görevine atandı.

Kalp rahatsızlığı nedeniyle 1950’de emekli olan Saba, Kadıköy’deki evinde Varlık Yayınevi’nin yayın işleriyle ilgilendi.

Şair ve İstanbul yazarı olarak tanınan Saba, sanat hayatı boyunca çevresindeki değişimlerin inceliklerini ve güzelliklerini araştırdı ve bu özelliklerini eserlerinde de sergiledi.

Şiirlerinde çocukluğa olan özlemi, anılara duyulan bağlılık, ev ve aile sevgisi, yoksulluk ve acıma duyguları, utanç, kadercilik, basit mutluluklara razı olmak, ölüm korkusu ve diğer dünya merakı, iyi niyet, İstanbul aşkı ve inanç gibi kişisel konuları ele alan Saba, ayrıca farklı hikayeler de yazdı.

Ziya Osman Saba, şiirlerini “Sebil ve Güvercinler”, “Geçen Zaman” ve “Nefes Almak” gibi kitaplarda topladı. Ayrıca hikayelerini de “Mesut İnsanlar Fotoğrafhanesi” ve “Değişen İstanbul” kitaplarında birleştirdi. Saba, ayrıca Goncourt Kardeşler’in romanlarını da Türkçeye çevirmiştir.

Ünlü yazar 29 Ocak 1957’de İstanbul’daki evinde hayatını kaybederek Eyüp mezarlığına defnedildi.

Ziya Osman Saba haberleri

Ziya Osman Saba, Ziya Osman Saba biyografisi, Ziya Osman Saba hayatı, Ziya Osman Saba özgeçmişi, Ziya Osman Saba hakkında, Ziya Osman Saba doğum yeri
Ziya Osman Saba fotoğraf, Ziya Osman Saba video, Ziya Osman Saba resim, Ziya Osman Saba kimdir?, Ziya Osman Saba kaç yaşında?, Ziya Osman Saba nereli,
Ziya Osman Saba memleketi

Haber bulunamadı

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!