Dünyaca ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio’dan Türkiye paylaşımı

Dünyaca ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio'nun sosyal medya hesabından paylaştığı "Türkiye'deki leopar sazanı keşfi, tatlı su balıklarının nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde umut verici bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor" dedi. #leonardodicaprio #leoparsazanı #türkiyedekeşif #bilimci

dunyaca unlu oyuncu
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Son zamanlarda Türkiye’deki Dicle ve Fırat nehirlerinde yapılan bir çalışma, nadir bir tür olan leopar sazanının varlığını ortaya çıkardı. Bu keşif, dünyaca ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio‘nun dikkatini çekti ve sosyal medya hesabında paylaşım yapmasına neden oldu.

Di Caprio’nun 62 milyon takipçisi bulunan Instagram hesabında paylaştığı fotoğraf, Türkiye’deki balık bilimcilerinin yaptığı titiz çalışmayı gösteriyordu. Leopar sazanının keşfi, tatlı su balıklarının nesillerinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir dönemde umut verici bir gelişme olarak kabul edildi.

Balığı Instagram hesabından paylaşan ünlü aktör, ‘Bu keşfin yeniden umut verdiğini’ söyledi.

Dünyaca ünlü oyuncu paylaşımına şunları yazdı:

Leonardo Di Caprio

“Yeniden Keşfedildi: Türkiye’deki balık bilimcisi ekibi, Dicle Nehri’nin Türkiye kesiminde benekli bir balık olan kayıp leopar sazanını buldu. Keşif, tatlı su balıklarının yüzde 25’inin neslinin tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu sırada umutları artırıyor. Bu, @rewild ve @shoal_org’un en çok aranan kayıp balıklar listesinde yeniden keşfedilmesi gereken ikinci tür. Bunlardan ilki olan ‘Batman Çopra Balığı’, aynı cesur ekip tarafından 2021’in sonlarında Türkiye’nin güneydoğusunda bulundu.

Bir zamanlar leopar sazanı, Dicle-Fırat nehir sisteminde Türkiye’nin doğusunda, Suriye’nin doğusunda, İran ve Irak’ta bir zamanlar bol miktarda bulunuyordu. Ancak son otuz yılda balıkçılık, kirlilik, habitat tahribatı ve baraj inşaatı türleri yok olmanın eşiğine getirdi.

Araştırma ekibinden Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Doçenti Cüneyt Kaya, ‘Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış bir türün tüm olumsuzluklara rağmen hala varlığını sürdürdüğünü hissetmek gibisi yok. Bu, yeni bir tür keşfetmekten daha heyecan verici çünkü bu, nadir bir türe ikinci bir şans verebileceğimiz anlamına geliyor’ dedi.”

Dünyaca ünlü oyuncu Leonardo Di Caprio’dan Türkiye paylaşımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!