Kızıl Goncalar dizisine RTÜK cezasının nedeni belli oldu! Börek sahnesi başlarını yakmış…

httpswww.haberler 420
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RTÜK’ün FOX TV’de yayınlanan “Kızıl Goncalar” dizisine para cezası ve 2 program durdurma cezası verdi. RTÜK üyelerinden CHP’li Tuncer Keser, verilen cezanın bir gerekçesinin dizideki börek sahnesi olduğunu ifade etti.

Üst denetim kuruluşu RTÜK, tarikat ve cemaat temalarını işleyen ve izleyicilerin eleştirilerine maruz kalan “Kızıl Goncalar” adlı televizyon dizisine ceza verdi. Yasalara aykırı bulduğu sahneler nedeniyle kanala ve dizinin yapımcılarına halkın manevi ve milli değerlerine aykırı olduğu gerekçesiyle idari para cezası ve programın 2 kez durdurulmasına karar verdi. Dizide yer alan polimik yaratan “börek sahnesi”nın bu cezaya sebep olan faktörlerden biri olduğu belirtildi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nden RTÜK üyesi İlhan Taşçı, mevzubahis cezanın detaylarını FOX TV ve diğer kanallarla paylaştı. Taşcı, X hesabında yaptığı bir açıklamada, RTÜK’ün tarikatlara ve cemaatlere boyun eğdiğini belirtti ve “Kurgusal bir dizi olan ‘Kızıl Goncalar’ın, tarikat ve cemaatlerin gerçek yüzünü anlatmasının toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğuna karar vererek yüzde 3 idari para ve 2 program durdurma cezası verildi” dedi.


İlhan Taşçı’nın partisinin bir diğer RTÜK üyesi olan Tuncer Keser Twitter’a attığı tweette, “Kızıl Goncalar” dizisine verilen cezanın nedenlerinden birinin tweeet atıldığı dizideki ‘börek sahnesi’ olduğunu ifade etti. Kızıl Goncalar”da, ‘Faniler’ adlı tarikata bağlı bir börekçi, “gerçek tereyağ kullanılır” diye reklam yaparken aslında kalitesiz bir yağ kullandığını gösteren bir sahne yer alıyordu. İdris efendi, “has tereyağlı” yazısının yanıltıcı olduğunu belirtip kutu üzerindeki etiketini değiştirmesi gerektiğini söylemesi üzerine çileden çıktı ve börekçiyi tarikat lideri “Efendi Hazretleri”nin verdigi kararla cezalandırmıştı.

Kızıl Goncalar dizisinin RTÜK tarafından ceza almasına neden olan börek sahnesini aşağıdaki bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kızıl Goncalar’da dikkat çeken börek sahnesi

Kızıl Goncalar dizisine RTÜK cezasının nedeni belli oldu! Börek sahnesi başlarını yakmış…
Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!