Kızıl Goncalar dizisine RTÜK incelemesi sonrası ikinci şok! 2 lokasyonunun çekim izni iptal edildi

rtuk incelemesi sonr
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Başrollerini Özgü Namal ve Özcan Deniz’in paylaştığı popüler dizi Kızıl Goncalar, tartışmalı bir sahne nedeniyle seyircilerin tepkisiyle karşılaşmıştı. Dizide yer alan bir kırbaçlama sahnesi sonrası Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) incelemesi başlatılmıştı. Şimdiyse, vakıflar tarafından kiraya verilmiş olan 2 lokasyonun çekim izni iptali, diziyi ikinci bir darbeyle karşı karşıya bıraktı.

Kızıl Goncalar, hayali bir tarikat olan Faniler’in üyelerinin, seküler bir aileyi odağına almasını konu alıyor. Ancak dizinin içeriği, bazı çevrelerin rahatsız olmasına neden oldu. Bu durum üzerine RTÜK, gelen şikayetlere istinaden bir inceleme süreci başlatıldığını duyurdu. En son yaşanan gelişme ise, dizinin yapımcı şirketi Gold Film’in çekimlerini gerçekleştireceği mekanlara uygulanan sınırlama oldu.

8 ve 21 Eylül tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü’nün kontrolünde olan iki mekanın çekim izinleri geri çekildi. Vakiflar İstanbul 1. Bölge Müdürlüğü, yapımcı film şirketine yaptığı açıklamada, dizi için yeniden dekore edilen iki ana çekim lokasyonu olan Bayrampaşa Medresesi ve İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları ve Mensupları Vakfı binasında “Kızıl Goncalar” dizisinin çekim yapamayacağını belirtti.

Kararın gerekçesi: özellikle RTÜK’ün başlattığı inceleme ve kamunun baskısı. Kararın alınmasıyla birlikte, dizinin yapımcı şirketinin elindeki çekim mekanları sınırlı hale geldi ve filmin yeni çekim lokasyonları bulma arayışı hızlandı.

Kızıl Goncalar konusu

Kızıl Goncalar, seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ve bir tarikatın içinde yaşayan Meryem (Özgü Namal) arasındaki bağlantıyı ele alıyor. Fikir ve inançlardaki ayrılıkların öne çıktığı dizide, anne-baba olmanın birleştirici gücü üzerinden bir hikaye anlatılıyor.

Kızıl Goncalar oyuncuları

Özgü Namal ve Özcan Deniz dışında Mert Yazıcıoğlu, Erkan Avcı, Hazal Türesan, Mert Turak, Selen Öztürk, Şerif Erol, Duygu Sarışın, Tuğrul Tülek, Yakup Turgut, Sitare Akbaş, Mina Demirtaş, Esma Yılmaz, Zehran Kelleci, Tuana Gizem Uzunlar gibi oyuncuların yer aldığı dizi, oldukça geniş bir casta sahip.

Kızıl Goncalar dizisine RTÜK incelemesi sonrası ikinci şok! 2 lokasyonunun çekim izni iptal edildi
Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!