RTÜK’ten, Kızıl Goncalar dizisine para ve yayın durdurma cezası!

kızıl goncalara idari para cezası
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

RTÜK tarikat ve cemaatleri konu alan Kızıl Goncalar dizisine ceza verdi. Dizi ve kanala, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırılıktan dolayı para cezası ve iki kez program durdurma cezaları verildi.

Kızıl Goncalar, başarılı sanatçılar Özgü Namal ve Özcan Deniz gibi dev isimlerin oynadığı, dikkat çeken bir dizi oldu. Ancak ilk bölümü yayınlandığında, RTÜK’un dikkatini çekti ve incelemeye alındı. Kısa süre sonra, RTÜK diziye idari ve yayın durdurma cezası verdi.

kızıl goncalara idari para cezası

İlhan Taşçı, CHP temsilcisi ve RTÜK üyesi, RTÜK’ün FOX TV ile diğer televizyon kanallarına verdiği cezaları halka duyurdu. Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “RTÜK, cemaat ve tarikatların baskısına boyun eğdi! Kızıl Goncalar dizisi, tarikat ve cemaatlerin iç yüzünü kurgusal bir biçimde anlatıyordu ve bu yüzden RTÜK, toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğu gerekçesiyle idari para ve yayın durdurma cezası verdi.” sözlerine yer verdi.

Taşçı, açıklamasına “RTÜK, Tele 1 kanalını “kişilik haklarını rencide etmek” suçundan ve kara para aklama hakkındaki programları nedeniyle, ayrıca Yılmaz Güney’in tartışıldığı programlar nedeniyle “suçluyu övdüğü” gerekçesiyle idari para cezasına çarptırdı” şeklinde devam etti.

RTÜK, dizi hakkında gelen şikayetlerin ardından incelemeye aldığını duyurdu. Gold Film’in çekim yapmış olduğu bazı mekanlarda çekim yapılmasına izin verilmedi. 8 ve 21 Eylül tarihlerinde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne bağlı İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürlüğü, 2 mekan için alınan izinleri iptal etti.

Kızıl Goncalar konusu

Kızıl Goncalar dizisi, seküler bir Atatürkçü olan Levent (Özcan Deniz) ile mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in (Özgü Namal) kaderlerinin kesişmesini anlatır. Dizi, inanç ve fikir ayrılıklarına rağmen, “evlat” kavramının ortaya çıkmasıyla birlikte anneliğin/babalığın birleştirici gücünü vurguluyor.

Dizide Özgü Namal ve Özcan Deniz’e ek olarak Mert Yazıcıoğlu, Erkan Avcı, Hazal Türesan, Mert Turak, Selen Öztürk, Şerif Erol, Duygu Sarışın, Tuğrul Tülek, Yakup Turgut, Sitare Akbaş, Mina Demirtaş, Esma Yılmaz, Zehran Kelleci, Tuana Gizem Uzunlar gibi isimler de bulunuyor.

RTÜK’ten, Kızıl Goncalar dizisine para ve yayın durdurma cezası!
Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!