Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı kimdir, nereli ve kaç yaşında?

Türkiye'nin ilk astronotu olan Alper Gezeravcı, yakın zamanda tarihi bir yolculuk yapmaya hazırlanıyor. Mersin doğumlu ve 21 yıllık Hava Kuvvetleri tecrübesi bulunan Gezeravcı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na gitmeye planlanıyor. #AlperGezeravcı #TürkiyeAstronot #UzayYolculuğu

turkiye nin ilk astr
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin tarihinde bir başka dokunuş daha yaşanıyor. Ülkemizden ilk uzay yolcusu olarak seçilen Alper Gezeravcı, Türkiye’nin ilk astronotu olma ayrıcalığına sahip olacak kişi olarak gündeme geliyor. Hakkında yapılan araştırmaların hız kazanmasıyla birlikte, Türk vatandaşlarının Alper Gezeravcı hakkındaki merakı da gitgide artıyor.

Alper Gezeravcı, Türkiye’nin sınırları dışına, uzayın derinliklerine yolculuk yapmayı planlıyor. Gezeravcı’nın 17 Ocak’ı 18 Ocak’a dikilen gece 01.11’de Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) doğru yolculuğuna başlayacağı belirtiliyor. Ayrıca, 14 günlük uzay seyahatinin SpaceX Axiom Space-3 misyonu parçası olduğunu belirtmekte fayda var.

Uçuş, Gezeravcı ve beraberindeki diğer üç uluslararası astronotu, Kennedy Uzay Merkezi’nden Crew Dragon ile alıp uzaya götürmeyi hedefliyor.

Alper Gezeravcı kimdir?

Öyleyse, bu tarihi başarıyı gerçekleştirecek olan Alper Gezeravcı kimdir? İşte cevabı...Gezeravcı, 2 Aralık 1979 tarihinde Mersin’de dünyaya geldi. Elektronik mühendisliği eğitimi aldığı Türk Hava Harp Okulu’nda ve Dayton, Ohio’daki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde bilgisini genişletti.

Gezeravcı’nın kariyeri sadece eğitim hayatıyla sınırlı olmadı. Aynı zamanda Türk Hava Kuvvetleri’nde 21 yıllık deneyimi bulunan bir F-16 pilotudur.

Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı kimdir, nereli ve kaç yaşında?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!