Uğur Yücel: Eşkıya’dan sonra oyunculuğa nokta koydum!

ugur yucel eskiya da
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala


Brand Week Istanbul’un 11. yılında gerçekleşen etkinlikte, ‘Yıkmak ve Yeniden Yaratmak Arasında Sanatçı’ başlıklı oturumda Uğur Yücel, onur konuğu olarak katıldı. 66 yaşındaki ünlü oyuncu, Yekta Kopan ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Uğur Yücel, eski filmlerini genellikle izlemediğini belirtirken, tesadüfen açık havada denk geldiği Eşkıya dizisini izlediğinde duygulandığını dile getirdi. Kendi oyunculuğunu beğenmediğini ve bu dönemde oyunculuğu bıraktığını söyleyen Yücel, Eşkıya’da kendini izlediğinde ilk defa ağladığını ifade etti.

Sanatçı, sanatçıların normal insanlar gibi davranamadığını savundu. Onlara normal insanların sahip olduğu uyumu göstermeleri beklentisinin olmadığını belirten Yücel, konformist olmadıklarını ve doğaları gereği farklılık taşıdıklarını dile getirdi.

Yıldız Kenter’e konservatuvar okurken “Ben tiyatrocu olmak istemiyorum” dediğini itiraf eden Uğur Yücel, halkı oynamak isteğiyle konservatuvarı bırakmaya ramak kala Haldun Taner’in kendisini ikna ettiğini anlattı. Taner’in “Aristofanes oynamazsan, Shakespeare bilmezsen iyi bir kabare oyuncusu olamazsın” sözleriyle Yücel’i yönlendirdiği belirtildi.

Ünvanları kabul etmeyen ve “oyuncu” olmayan Uğur Yücel, hayatta hiçbir ünvanı olmadığını vurguladı. Üsküdar’da Mehtap Düğün Salonu’nda davul çalarak para kazanmaya başladığını söyleyen sanatçı, kendisine verilen ünvanlara ihtiyaç duymadığını ifade etti. Müzisyen, tiyatrocu, sinemacı, yönetmen, senarist… Bunların hepsini başkalarının söylediğini belirten Yücel, bu ünvanları kendisi için kullanmadığını söyledi.

ugur yucel
Uğur Yücel

Uğur Yücel, senaryosunu yazdığı ve aynı zamanda yönettiği işlerde oyunculuğunu eleştirdiğini ve kendi yönetmenliğini sorguladığını belirtti. En iyi işinin ‘Yazı Tura’ olduğunu söyleyen Yücel, bu filmi zamanının çok ilerisinde bir yapıt olarak nitelendirdi.

‘Senaryosunu yazdığım, aynı zamanda yönetmenliğini yaptığım işlerde oyunculuğumu eleştiririm, bir oyuncu olarak da kendi yönetmenliğimi eleştiririm. Ama en iyi işim ‘Yazı Tura’dır. Diyemem ki ‘en iyi sanat eseri budur’ ama zamanının çok çok ilerisinde bir iş oldu’ dedi.

Eşkıya dizisinde canlandırdığı komiser karakteri ise Uğur Yücel için ayrı bir yere konumlanıyor. Kendisine oyuncunun yaslanacağı bir yönetmen aradığını ancak bulamadığını dile getiren sanatçı, kendi projelerinde bu eksikliği gidermeye çalıştığını ifade etti. Oyunculuk hayatında çaresizlik hissiyatını sıklıkla yaşadığını aktaran Yücel, bu durumunun projelerine de yansıdığını belirtti.

Uğur Yücel’in açıklamaları birçok kişi tarafından ilgiyle takip edildi. Sanatçının yetenekleri ve başarıları herkes tarafından takdir edilirken, Eşkıya dizisindeki komiser karakteri de hafızalarda yer etti. Uğur Yücel’in katılımıyla gerçekleşen oturum, Brand Week Istanbul’un büyük ilgi gören etkinliklerinden biri oldu.

Uğur Yücel: Eşkıya’dan sonra oyunculuğa nokta koydum!
Giriş Yap

En Güncel Magazin Haberleri Sitesi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!